Stanisław Lem – setna rocznica urodzin naszego fantastycznego sąsiada
Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 r.
Żył na Klinach blisko 50 lat. Zamieszkał w domu przy ul. Narvik w 1958 roku. W miejscu dzisiejszego Parku Maćka i Doroty była wówczas łąka, a dookoła uprawiano zboże. Tutaj, w swym domu na Klinach, pisał genialne dzieła i gościł inne wspaniałe postacie ze świata sztuki. Jego książki przetłumaczono na 41 języków, w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Twórczość Lema doczekała się też licznych ekranizacji. Był czołowym pisarzem światowej literatury fantastyczno naukowej.
Klub Kultury Kliny uczcił 100-lecie urodzin Stanisława Lema weekendowym LemFest’2.0. Dla fanów twórczości naszego byłego sąsiada, zorganizowano liczne atrakcje – m.in. wystawę fotograficzną, projekcję filmową i warsztaty tematyczne.
Kto wpadał na Kliny odwiedzić Pana Lema?
Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 roku we Lwowie. Podczas II Wojny Światowej współpracował z antyhitlerowskim ruchem oporu. Zaraz po zakończeniu wojny, w 1946 roku, wraz z rodziną wyjechał do Krakowa. W tym samym roku zadebiutował literacko, publikując nowelę pt. Człowiek z Marsa. Początkowo zamieszkał w centrum naszego miasta, a po 12 latach przeprowadził się na Kliny. Lema odwiedzali na Klinach koledzy po artystycznym fachu – m.in. Sławomir Mrożek i Czesław Miłosz. W 1953 r. ożenił się z Barbarą (z domu Leśniak). Kolejne dziesięciolecia to okres wielu literackich sukcesów. Stanisław Lem szybko został uznany za światowej klasy, wybitnego twórcę gatunku science fiction. Zmarł 27 marca 2006 roku.
Za całokształt swej literackiej działalności otrzymał wiele odznaczeń i tytułów. Był doktorem honoris causa kilku uczelni, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu w Bielefeld. Otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Krakowa i został odznaczony Orderem Orła Białego. Wraz z profesorem Mieczysławem Tomaszewskim, powszechnie uznanym znawcą muzyki i życia Fryderyka Chopina oraz z Marią Sajdak (z domu Springwald) – dwukrotną medalistką olimpijską w wioślarstwie, Stanisław Lem należy do najwybitniejszych postaci związanych z naszym osiedlem.