Przebudowa ul. Borkowskiej – założenia do projektu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 r.

Rozpoczynamy kolejną bardzo dużą inwestycję na Klinach – chcemy dopasować ul. Borkowską do aktualnych potrzeb mieszkańców. Obecnie opracowywane są założenia do projektu przebudowy.

Zawnioskowałem o uwzględnienie 3 następujących rozwiązań: zbudowanie ronda z ruchem okrężnym zamiast obecnego skrzyżowania z ul. Zawiłą, zbudowanie ścieżki rowerowej wzdłuż całej ulicy, utworzenie nowego przejścia dla pieszych przy dojściu do Orlika, restauracji i przedszkola.

Po co takie rozwiązania? Nad czym jeszcze się zastanawiam? Jaki jest zakres tegorocznych prac? Co z finansowaniem?

Rondo z ruchem okrężnym to najlepsze rozwiązanie na korki i zwiększenie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Borkowskiej i Zawiłej. Doświadczenia z innych rejonów Krakowa wskazują, że zbudowanie ronda przynosi większe korzyści niż zamontowanie sygnalizacji świetlnej, która zazwyczaj potęguje korki. Rondo to płynny, a zarazem spowolniony i bezpieczny ruch samochodowy, czyli łatwy wyjazd z ul. Borkowskiej w oba kierunki ul. Zawiłej.

Kilkanaście tysięcy mieszkańców, mnóstwo dzieci i duża popularność rowerów na naszym osiedlu, to powody mojego wniosku o budowę ścieżki rowerowej. Ścieżka ma być elementem osiedlowej infrastruktury rekreacyjnej – zabiegamy też o utworzenie na Klinach stacji wypożyczalni oraz rozszerzenia strefy miejskich rowerów Wavelo. Poszerzanie oferty sportowo-rekreacyjnej, to jeden z priorytetów mojej pracy radnego. Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Borkowskiej połączy Kliny z inną nową ścieżką rowerową, o czym napiszę już wkrótce.

Nowe przejście dla pieszych na ul. Borkowskiej, chcę usytuować przy skrzyżowaniu z ul. Kadłubka. Jest potrzebne osobom udającym się na Orlika, do przedszkola i do restauracji. To ważny element poprawienia bezpieczeństwa pieszych w tym rejonie. Dwa lata temu, doprowadziłem do zbudowania przejścia dla pieszych przy forcie, na skrzyżowaniu ulic Borkowskiej i Fortecznej.

Zastanawiam się jeszcze nad zawnioskowaniem o zbudowanie drugiego ronda z ruchem okrężnym – zamiast obecnego skrzyżowania ulic Borkowskiej, Fortecznej i Krygowskiego. Budynek restauracji stojący przy skrzyżowaniu ogranicza widoczność w tym miejscu, a w przyszłości natężenie ruchu aut i pieszych na pewno tu wzrośnie – w forcie będzie funkcjonować Klub Kultury Kliny, a nowy park przyciągnie wielu spacerowiczów. Rondo zwiększyłoby bezpieczeństwo, ale problemem uniemożliwiającym jego zbudowanie może okazać się brak miejsca – rondo musiałoby być na tyle duże, by mogły po nim jeździć autobusy. Co Państwo sądzicie o takim rozwiązaniu? Uprzejmie proszę o Państwa opinie (poprzez formularz kontaktowy w dziale Kontakt).

Tegoroczny zakres prac obejmuje wykonanie projektu oraz uzyskanie Zezwolenia Realizacji Inwestycji Drogowej (ZRID – forma pozwolenia na budowę stosowana w inwestycjach, których realizacja wiąże się z koniecznością wykupu prywatnych działek pod budowę drogi).

Prace finansowane będą z budżetu miasta. Na rok 2018 zarezerwowane jest 200 000,00 zł. W pozyskaniu tych środków bardzo pomógł mi Pan Bogusław Kośmider Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, z którym już wielokrotnie współpracowałem przy prowadzeniu inwestycji na naszym osiedlu (m.in. przy budowie Przedszkola Samorządowego nr 41 przy ul. Babińskiego, rewitalizacji fortu, budowie drogi do os. Mieczykowa i poszerzeniu ul. Bartla) – serdecznie dziękuję!

W listopadzie br. odbędą się wybory samorządowe. Jeśli zostanę wybrany radnym Dzielnicy X na następną kadencję, to oczywiście będę zabiegać o zrealizowanie przebudowy ul. Borkowskiej – szybko, sprawnie i z uwzględnieniem rozwiązań korzystnych dla mieszkańców Klin.

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta