Poświęcenie Kościoła Parafii pw. Świętego Rafała Kalinowskiego.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 r.

Poswiecenie kosciola na KlinachWczoraj, odbyło się poświęcenie kościoła naszej parafii. Aktu poświęcenia, zwanego też konsekracją, podczas uroczystej Mszy Świętej dokonał Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski. Warto pamiętać, że poświęcenie kościoła to przede wszystkim akt uwielbienia Boga poprzez wzniesioną świątynię i uświęcenia parafialnej wspólnoty wiernych, a nie jedynie kościelnych murów. Poświęcenie kościoła to także uwieńczenie ofiarności parafian, dzięki którym, budowa kościoła postępowała bardzo sprawnie.

Prace budowlane kościoła przy ul. Bpa Albina Małysiaka rozpoczęto w 2008 roku. Wtedy wykonane zostały fundamenty. W latach 2009 – 2010 wzniesiono ściany i strop. W roku 2011 zamontowano dach i krzyż. Instalacje elektryczną, hydrauliczną i centralnego ogrzewania wykonano w 2012 r., wtedy też pomalowano ściany. W 2013 roku położono posadzki. W następnych dwóch latach (2014 – 2015) wybudowana została kościelna wieża i parking. W bieżącym roku trwa wykonanie ołtarza – w maju, przed I Komunią Świętą naszych dzieci, zamontowana została ołtarzowa rzeźba i pierwsza z 7 ikon. Co ciekawe i cenne, ołtarz wykonuje nasza sąsiadka mieszkająca na os. Pod Fortem, Pani Justyna Stankowicz-Warchoł. O szczegółach jej prac rzeźbiarskich i malarskich napisałem w tekście Powstaje ołtarz do naszego kościoła parafialnego.

Przykościelne sale wykorzystywane są nie tylko do celów religijnych. W 2013 roku doprowadziłem do utworzenia Klubu Kultury Kliny w przyziemiu kościoła. Jest to efekt ustaleń z władzami Krakowa oraz z księdzem Janem Jarco proboszczem naszej parafii, który zgodził się użyczyć za darmo sale w przyziemiu kościoła na siedzibę klubu kultury. Dzięki przychylności księdza proboszcza KKK już trzeci rok nie jest obciążany kosztami najmu.

Obecny rok, ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia, obfituje w wydarzenia religijne. Oprócz dorocznych świąt (Wielkanoc, I Komunia Święta, Boże Ciało) odbyła się już parafialna pielgrzymka z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz konsekracja naszego kościoła. W lipcu czeka nas kolejne w tym roku wielkie wydarzenie: Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Tym bardziej cieszy, że nasza parafia przywita pielgrzymów poświęconym kościołem.

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta