Pielgrzymka do Fatimy w 100. rocznicę objawień Matki Bożej – zapraszam do prywatnych fotogalerii

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 r.

Rodzinna pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Fatimie to przede wszystkim czas modlitwy i rozmyślań, ale też wizyta w uroczym Nazaré nad Oceanem Atlantyckim oraz zwiedzanie Lizbony. Bardzo nam miło, że jak zwykle w dalekich pielgrzymkach, towarzyszył nam ksiądz Jan Jarco – proboszcz naszej parafii.

Fatima to miejsce cudowne, w którym można szczególnie mocno odczuć bliskość Matki Bożej. Spędziliśmy tam 4 dni na modlitwie, uczestnicząc w mszach świętych, nabożeństwach różańcowych, wieczornych procesjach i drodze krzyżowej w miejscu objawień Matki Bożej. Był to dla nas wspaniały czas głębokich, religijnych przeżyć.

Serdecznie zapraszam Państwa do oglądnięcia zdjęć w prywatnych fotogaleriach z pobytu w Portugalii.

Czemu warto pielgrzymować do Fatimy? Kogo spotkaliśmy w Nazare? Co widzieliśmy w Lizbonie?

4 dni spędzone w Fatimie to czas porzucenia spraw zwykłych, codziennych i skupienia się na sprawach najważniejszych, wiecznych. Wielkim przeżyciem było dla mnie uczestniczenie w uroczystościach religijnych w miejscu cudownych objawień Matki Bożej. Świadomość, iż jestem dokładnie tu, gdzie 100 lat temu pojawiła się św. Maria, skłaniała do wnikliwego spojrzenia na swoje życie. Oczywiście każdy pielgrzym ma swe własne, zapewne odmienne odczucia, ale widok tysięcy ludzi z całego świata, trwających w modlitwie i zadumie był niezwykły.

Miejsce objawień Matki Bożej i Sanktuarium z grobami trójki widzących pastuszków to miejsce wyjątkowego kultu. Warto też odwiedzić niezwykle skromne, wręcz ubogie domy św. Hiacynty i św. Franciszka oraz siostry Łucji w pobliskiej wiosce Aljustrel. Gorąco polecam.

Nazaré to malownicza miejscowość, piękne widoki i sanktuarium z tajemniczą figurą Matki Bożej. Jak głosi legenda, figurę wykonał Św. Józef, a datowanie rzeźby nie wyklucza tej hipotezy. Po wizycie w tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej, udaliśmy się na plażę zażyć oceanicznej kąpieli. Z Nazaré zapamiętamy także pyszne lokalne przysmaki z suszonych owoców i niespodziewane spotkanie z walecznymi Polkami. Trwał tam bowiem turniej Ligi Mistrzyń w piłce nożnej plażowej. Uczestniczyły w nim zawodniczki AZS Poznań. Miło było porozmawiać i zrobić wspólne zdjęcie, tym bardziej, iż Poznanianki odniosły największy sukces w historii polskiego, klubowego damskiego futbolu plażowego – zajęły 8. miejsce w Europie.

Ostatnie 2 dni naszego pobytu w Portugalii to zwiedzanie Lizbony – miasta dostojnego, rozległego i zwartego zarazem. Stolica Portugalii sprawiła na nas wrażenie miasta eleganckiego, uporządkowanego, doskonale łączącego nowoczesność i tradycję. Lizbona zachwyca zarówno zabytkowymi dzielnicami poprzecinanymi wąskimi uliczkami, jak i nowoczesnym nowym centrum. Oczywiście warto zobaczyć pięknie usytuowany Pomnik Odkrywców. Jest też atrakcja dla kibiców: swój urok roztacza Estadio da Luz. Stadion Benfiki niewiele ustępuje rozmachem Camp Nou, a pod względem architektonicznej urody nawet przewyższa siedzibę FC Barcelony. Ma swój klimat, czuć pozytywne emocje piłkarskiej pasji.

Uprzejmie zapraszam Państwa do oglądnięcia prywatnych fotogalerii z pobytu w Portugalii: Pielgrzymka do Fatimy – 100. rocznica objawień Matki Bożej oraz Nazaré i Lizbona 2017

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta