Park Maćka i Doroty – modernizacja rozpoczęta!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 r.

Lodowisko oraz nowe boisko do piłki nożnej to moje pomysły na lepsze zagospodarowanie największego parku na Klinach. Powstanie też oczko wodne i przybędzie roślinności. Wyremontowane zostaną place zabaw i nawierzchnia alejek, wymienione będą lampy. Ustawionych będzie 69 nowych ławek, 39 koszy na śmieci i 24 stojaki na rowery. Zbudowana zostanie też parkowa toaleta z przewijakiem dla małych dzieci.

Roboty ziemne już się rozpoczęły, a modernizacja finansowana jest z budżetu Rady Dzielnicy X. Na tegoroczne i przyszłoroczne prace przeznaczyliśmy kwotę 450 000 zł. Zakup lodowiska kosztować będzie kolejnych kilkaset tysięcy. Oczywiście staramy się też pozyskać pieniądze z budżetu miasta.

Chcę, by Park Maćka i Doroty, zachowując swoją spokojną atmosferę, tętnił życiem, aby był nie tylko miejscem rodzinnych spacerów i zabaw najmłodszych, ale też ośrodkiem całorocznej rekreacji i sportu.

Oto szczegóły i zdjęcia prowadzonych robót:

Wykonanie całej inwestycji przewidziane jest na lata 2019-2021. W bieżącym roku wykonana będzie część prac ziemnych.

Największą zmianą w Parku Maćka i Doroty będzie montaż sezonowego lodowiska pod gołym niebem. Zaplanowałem dużą ślizgawkę, by służyła zarówno początkującym jak i doświadczonym łyżwiarzom. Zabawa w zimowej scenerii pod gwiazdami pośród parkowych drzew będzie mieć wyjątkowy urok. Staram się, by lodowisko zaczęło funkcjonować już za 2 lata, tj. w grudniu 2021 r. – będzie zimową atrakcją dla mieszkańców naszego osiedla!

Dotychczasowe zniszczone i źle wyprofilowane boisko zastąpione będzie nowym, nieco większym boiskiem z większymi bramkami i oczywiście równą nawierzchnią z odwodnieniem. Posadzona zostanie trawa rozwijana z beli – dzięki temu nawierzchnia boiska będzie lepiej ukorzeniona i bardziej wytrzymała. Przy boisku będą zamontowane lampy, co umożliwi grę również po zmroku.

Elementami upiększającymi park będzie oczko wodne (zapewne atrakcja szczególnie ciekawa dla najmłodszych) oraz nowe rośliny ozdobne. Posadzone zostaną m.in. tzw. ogrody deszczowe skladające się z roślin szybko wchłaniających wodę – takie rozwiązanie, oprócz walorów estetycznych, ma też zmniejszyć kałuże pojawiające się w parku po dużych deszczach.

Dotychczasowe alejki parkowe będą mieć nową, zróżnicowaną nawierzchnię – żwirową i asfaltową. Zbudowane będą też nowe ścieżki nadwieszane z drewnianych (modrzewiowych) desek. Będą one wytyczone w miejscach ciekawych spacerowo, a zamontowane na stalowej konstrukcji 20 cm nad ziemią, by chronić przed zadeptaniem wystające korzenie drzew.

Nowe lampy będą świecić na słupach stalowych ocynkowanych z ekologicznymi oprawami LED, zmniejszając obecne zużycie prądu elektrycznego. Tzw. mała architektura wzbogacona będzie o nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe w jednolitym stylu i kolorze.

Wymienione zostaną też oba stoły do tenisa stołowego oraz zużyte elementy placów zabaw, m.in. piaskownica.

Czeka nas ogrom pracy, a przez najbliższe kilkadziesiąt miesięcy kolejne części parku będą zamykane na czas robót budowlano-remontowych. Jednak po zakończeniu prac, blisko 40-letni już Park Maćka i Doroty, będzie jak nowy!

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta