Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego ma już 20 lat!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 r.

Została erygowana (powołana do życia) 1 stycznia 2002 r. Obejmuje swym obszarem osiedla Pod Fortem, Mieczykowa, Harmonia, Kliny-Zacisze do ul. Korpala i obszar od ul. bpa Małysiaka do ul. Zawiłej. Należy do niej ok. 5 000 parafian.

Choć jest młoda, stała się bardzo ważnym elementem życia naszej społeczności. Oprócz działalności religijnej, Parafia jest też ośrodkiem osiedlowej integracji – mocno angażuje się w lokalne wydarzenia, w przyziemiu kościoła udostępniła siedzibę dla Klubu Kultury Kliny, regularnie organizuje pomoc charytatywną dla ubogich.

Od 15 lat mam zaszczyt należeć do Rady Parafialnej, a wspólnie z żoną ufundowaliśmy Ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz witraż przedstawiający św. Jana Pawła II – niech te dzieła ubogacają wystrój naszego kościoła, ciesząc nas i kolejne pokolenia wiernych. Równie wielką radością był dla mnie udział w wielu parafialnych pielgrzymkach do świętych miejsc w Polsce i zagranicą.

Jak zmieniała się nasza Parafia?

W jakich przedsięwzięciach dla ogółu naszej społeczności uczestniczy?

Kim jest patron parafii? Jakie pasje ma nasz ksiądz proboszcz?

Zapraszam też do oglądnięcia fotogalerii.

W swej 20-letniej historii, nasza Parafia zmieniała swoje granice i siedziby, zmieniali się też pracujący w niej księża. Na początku swego istnienia nie miała swojego kościoła, więc siedzibą była świątynia innej parafii (pw. Matki Bożej Królowej Polski) położona przy skrzyżowaniu ulic Kobierzyńskiej i Skośnej. W 2003 roku, na miejscu dzisiejszego parkingu przykościelnego, postawiona została metalowa kaplica. Służyła nam przez 10 lat.

Latem 2008 r. rozpoczęła się budowa kościoła. Plac pod budowę naszej świątyni poświęcił ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Pierwszą mszą św. odprawioną w budowanym kościele była nocna Pasterka w Boże Narodzenie 2010 roku. Kościół był wtedy w stanie surowym otwartym – nie miał drzwi, okien ani podłóg – była tylko betonowa wylewka i niemalowane ściany. Pamiętam, iż mimo mrozu, wypełnił się wiernymi.

W 2011 r., ks. kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił i wmurował kamień węgielny. Od roku 2013 kościół jest w pełni użytkowany, a kaplica została wówczas rozebrana. W 2016 r., również ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski dokonał aktu poświęcenia, zwanego konsekracją kościoła. Budowa naszej świątyni została sfinansowana dzięki ofiarności parafian i podczas zbiórek prowadzonych w innych małopolskich parafiach.

Również w 2016 r., nasza Parafia aktywnie uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży goszcząc kilkudziesięciu młodych pielgrzymów z Włoch i Brazylii. Miałem wtedy przyjemność pracować jako wolontariusz, pełniąc funkcję Przewodniczącego Parafialnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Uczestniczyliśmy też w dwóch peregrynacjach – w 2013 r. zawitał do nas obraz Jezusa Miłosiernego, zaś w 2017 figura św. Michała Archanioła. Dwukrotnie, Parafia zorganizowała powitanie swojej parafianki, medalistki olimpijskiej Pani Marii Sajdak (z domu Springwald), po jej powrocie na Kliny z brązem z Igrzysk w Rio de Janeiro (2016) i ze srebrem z Igrzysk w Tokio (2021).

Wyposażenie kościoła jest już prawie kompletne. Wspólnie z żoną, ufundowaliśmy Ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy (znajdującą się we wschodniej nawie) oraz witraż przedstawiający św. Jana Pawła II (zamontowany przy sklepieniu kościoła po stronie zachodniej). Chcemy w ten sposób podziękować Panu Bogu i Matce Bożej za wszystkie otrzymane przez nas łaski.

Pierwotnie, Parafia obejmowała swym zasięgiem również osiedle przy ul. Borkowskiej. W 2007 r., jej granice zostały skorygowane – przyłączono os. Pod Fortem i budowane wówczas os. Mieczykowa (natomiast bloki przy ul. Borkowskiej „przeniesiono” do sąsiedniej Parafii pw. św. Jadwigi).

W Parafii działają wspólnoty różańcowe, ministranci i lektorzy, scholka, oaza młodzieżowa oraz chór, grupa modlitewna, Krąg Domowego Kościoła, Zespół Caritas i Rada Parafialna. Organizowane są pielgrzymki, co roku odbywa się odpust parafialny, a ulicami naszego osiedla przechodzi Droga Krzyżowa oraz procesja Bożego Ciała. W Niedzielę Palmową przeprowadzany jest konkurs na najładniejszą i najwyższą palmę. Funkcjonuje parafialna biblioteka, co miesiąc wydawany jest biuletyn „Głos św. Rafała”. Ministranci i lektorzy oprócz posługi przy ołtarzu mogą też realizować się sportowo – regularnie uczestniczą w turniejach piłki nożnej.

Bardzo cenne jest zaangażowanie Parafii w sprawy naszego osiedla. Od 2013 r. w przyziemiu kościoła, swą siedzibę ma Klub Kultury Kliny (wkrótce przeprowadzi się do zrewitalizowanego Fortu 52), a co roku, Parafia wspólnie z Radą Dzielnicy X i Klubem organizuje „Piknik Kliny dla Rodziny” (to wspólny pomysł mój i właśnie ks. proboszcza Jarco). Również co roku, przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, parafialny Caritas przeprowadza zbiórki żywności dla potrzebujących pomocy mieszkańców Klin.

Patronem naszej Parafii jest św. Rafał Kalinowski. Żył w latach 1835-1907. Jest to postać niezwykła – niezwykle zróżnicowana i ciekawa. Przykład człowieka nawróconego, patrioty, bohatera. Był carskim żołnierzem, a potem powstańcem styczniowym, zesłańcem na sybir, w końcu zakonnikiem/księdzem. Niesamowity życiorys!

W naszej parafii pracowało dotychczas 9 księży. Obecnie posługę kapłańską sprawują ks. wikariusz Bartłomiej Skwarek oraz ks. proboszcz Jan Jarco, który kieruje parafią od 2006 r. Jest on świetnym organizatorem, człowiekiem niezwykle pracowitym, a sprawny przebieg budowy kościoła to w olbrzymiej mierze jego zasługa. W 2014 r., „za działania na rzecz integracji mieszkańców Klinów” otrzymał od Prezydenta Miasta Krakowa odznaczenie Honoris Gratia. Księdza proboszcza Jarco miałem przyjemność poznać bliżej podczas licznych pielgrzymek m.in. do Watykanu na beatyfikację, a następnie kanonizację św. Jana Pawła II, do Turynu do Całunu, do Fatimy w 100. rocznicę objawień Matki Bożej, a także Szlakiem Piastowskim z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Prywatnie jest kibicem sportowym oraz niezłym rowerzystą i narciarzem. Posiada wielką wiedzę historyczną, jest genialnym przewodnikiem po Rzymie.

Bardzo cieszę się, że należę do prężnie działającej i stale rozwijającej się Parafii – razem budujmy naszą wspólnotę! Wszystkim Państwu życzę Bożej opatrzności, niechaj Pan Bóg otacza nas swą opieką.

Więcej informacji na parafialnej stronie www.kalinowski.malopolska.pl

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta