Nowy autobus na Klinach!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 r.

Uchwała Rady Dzielnicy X, petycja mieszkańców Klin, długotrwałe rozmowy z ZIKiT-em i sprawa wreszcie szczęśliwie zakończona.

W styczniu 2018 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa na Kliny. Nowa linia będzie kursować na trasie Pod Fortem – ul. Kobierzyńska – Rondo Grunwaldzkie – Jubilat – Aleja Mickiewicza – ul. Czarnowiejska – Galeria Bronowice. Nowa linia otrzyma nr 114, będzie kursować co 12 minut w godzinach szczytu w dni powszednie, a w weekendy z częstotliwością ok. 40 minut.

Rada Dzielnicy X była przeciwna zlikwidowaniu kilka lat temu linii nr 116 (Pod Fortem – Rondo Grunwaldzkie), a przygotowaną przeze mnie petycję o przywrócenie połączenia w kierunku Centrum Krakowa podpisało blisko 1 000 mieszkańców naszego osiedla.

Co z autobusami nr 178 i 151/451?

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (ZIKiT – miejska jednostka odpowiedzialna m.in. za funkcjonowanie Komunikacji Miejskiej) w zamian za uruchomienie nowej linii, przewiduje podział kursów linii nr 178 na Kliny i Skotniki. Co drugi autobus nr 178 będzie jechać z ul. Kobierzyńskiej do Pod Fortem, zaś pozostałe do pętli w Skotnikach (jako linia nr 478). Zatem łączna ilość kursów autobusów jadących z Klin przez ul. Kobierzyńską w kierunku centrum miasta wzrośnie aż o ok. 50%.

Autobus linii nr 151/451 będzie kursować bez zmian.

Utworzenie nowej linii autobusowej to istotne wzbogacenie oferty Komunikacji Miejskiej dla mieszkańców Klin. To także dowód, iż nasz sprzeciw wobec likwidacji połączenia z centrum miasta był zasadny. Bardzo dobrze, że wielu mieszkańców indywidualnie zwróciło się w tej sprawie do ZIKiT-u, co było dla mnie istotną pomocą w prowadzeniu rozmów. Szkoda, że przywrócenie stanu sprzed likwidacji „116” trwało tak długo, ale cieszy, że liczba kursów z pętli Pod Fortem ulegnie dużemu zwiększeniu.

Zapraszam Państwa również do zapoznania się z drugim moim tekstem o komunikacji na Klinach, dostępnym w dziale aktualności: Autobus linii nr 151/451 – koniec skandalu?

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta