Maria Springwald z Klin zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rio!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 r.

Maria Springwald z brązowym medalem wywalczonym na Mistrzostwach Europy 2015 w Poznaniu.„Jestem szczęśliwa! To jest spełnienie marzeń! Myślałyśmy o złocie, ale cieszymy się z brązu, szkoda czasu na zmartwienia!” – takie słowa usłyszałem od Marii Springwald, gdy składałem jej gratulacje za zdobycie olimpijskiego medalu. Nic dodać, nic ująć!

Pani Maria, nasza sąsiadka (mieszkanka Klinów – Zacisze), wraz ze swą wioślarską osadą, wywalczyła w Rio trzecie miejsce w konkurencji czwórek podwójnych kobiet! Wielki sukces – brawo!

Co jeszcze powiedziała nasza medalistka w telefonicznej rozmowie, po zdobyciu olimpijskiego brązu?

Na pytanie czy prowadząc przez ponad pół dystansu myślały o złocie, Pani Maria odpowiedziała: „Przed startem ustaliłyśmy, że płyniemy po złoto i tak też jechałyśmy. Niestety najpierw doszły nas Niemki, a potem Holenderki – one zawsze tak finiszują.” Zaraz szybko dodała: „Ten medal, to efekt ciężkiej pracy, wielu wyrzeczeń. Bardzo dziękuję moim rodzicom, moim koleżankom z naszej osady oraz trenerowi reprezentacji Marcinowi Witkowskiemu, a także mojej trenerce klubowej AZS AWF Kraków – Pani Iwonie Wójcik – Pietruszce.”

Maria Springwald jest doświadczoną wioślarką, utytułowaną reprezentantką Polski. Zdobyła m.in. trzy medale na Mistrzostwach Europy, ale start w Rio de Janeiro jest jej olimpijskim debiutem. Wraz z pozostałymi członkiniami wioślarskiej osady, jest aktualną wicemistrzynią Europy. W konkurencji czwórek podwójnych startuje od wielu lat odnosząc liczne sukcesy. W swoim sportowym dorobku posiada m.in. 2 brązowe i 1 srebrny medal Mistrzostw Europy, a w zeszłorocznych Mistrzostwach Świata zajęła 4 miejsce.

Znaczącym sukcesem jest tegoroczne zwycięstwo odniesione w Pucharze Świata w Varese we Włoszech. Sylwetka 25-letniej wioślarki z Klin została przedstawiona w czerwcowym numerze Dziesiątki (czasopisma naszej Dzielnicy X) – wywiad z Marią Springwald jest dostępny tutaj w formacie PDF.

Ojcem Pani Marii jest mój dobry kolega – Robert. Wielu z nas, zna go jako inicjatora corocznych spotkań lotniczych na Klinach oraz jako przewodniczącego Rady Parafialnej przy naszym kościele.

Pani Maria swój start na Igrzyskach Olimpijskich w Rio rozpoczęła od zajęcia drugiego miejsca w wyścigu eliminacyjnym. Dało to jej osadzie kwalifikację do drugiej rundy eliminacyjnej, czyli do wyścigu repasażowego. W repasażu Polki znowu zajęły drugie miejsce i awansowały do finału! W wyścigu finałowym rywalizowały z osadami ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Chin, Holandii i Ukrainy. Już na starcie objęły prowadzenie i przewodziły finałowej stawce aż przez pierwsze półtora kilometra. Wtedy zostały wyprzedzone przez Niemki, a następnie przez osadę Holenderską. Ostatecznie zajęły trzecie miejsce i przeszły do historii polskiego olimpizmu!

Naszej wspaniałej wioślarce życzę wielu kolejnych sukcesów, przede wszystkim złota na następnych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 – w sporcie wszystko jest możliwe!

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta