Kościół Parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego na Klinach – witraże i organy już poświęcone

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 r.

Metropolita krakowski, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski dokonał poświęcenia witraży oraz organów w naszym kościele parafialnym. Uroczystość odbyła się podczas mszy św., w trakcie której młodzieży z Klin udzielony został sakrament bierzmowania.

Witraże przedstawiające 10 polskich świętych zostały umieszczone w oknach naszego kościoła latem br. Tworzą poczet świętych wybranych przez parafian w głosowaniu. Organy zostały kupione w Stuttgarcie (przez 55 lat grano na nich w tamtejszym kościele), a ich montaż w kościele naszej parafii trwał 4 miesiące (mają 1 300 piszczałek!).

Wspólnie z żoną, zdecydowaliśmy się ufundować witraż przedstawiający postać św. Jana Pawła II. Chcemy w ten sposób wyrazić naszą wdzięczność za Jego nauczanie i za wspaniałe czasy Jego pontyfikatu, w których mieliśmy szczęście żyć. To nasz duchowy przewodnik, gigant naszych czasów.

Wspomagając ubogacenie wystroju naszego kościoła, chcemy też podziękować naszym przyjaciołom, sąsiadom, znajomym i wszystkim okolicznym mieszkańcom – za Waszą życzliwość i dobro, które otrzymujemy od Was mieszkając na Klinach już kilkanaście lat.

Pamiętajmy, że jak powiedział polski papież, „Życie zawsze jest dobrem”!

Kto i jak wykonał witraże do naszego kościoła oraz co robił na Wyspach Samoa?

W jakim celu w kościołach montowane są witraże? Czyje postacie spoglądają na nas z kościelnych okien?

Przeczytaj i oglądnij zdjęcia – zapraszam!

„Witraże mają podobne znaczenie jak religijne obrazy. Umieszczone w oknach przypominają nam wydarzenia i postacie o dużym znaczeniu w historii naszego zbawienia. W naszym kościele są dwa witraże przedstawiające dzieło stworzenia świata i jego zamknięcia w postaci sądu ostatecznego. Są cztery okna poświęcone autorom czterech Ewangelii kanonicznych, które opisują życie Pana Jezusa. Są też świadkowie Chrystusa nasi polscy święci, którzy dla nas są wzorem i zachętą do kroczenia drogą świętości.” – wyjaśnia ksiądz Jan Jarco proboszcz naszej parafii.

Witraże do naszego kościoła są wykonane metodą tradycyjną, stosowaną w Europie od kilkuset lat. Na początku oczywiście rysowany jest projekt, a następnie tafle (płyty) zabarwionego na odpowiednie kolory szkła (wyprodukowanego w Hucie w Jaśle) są ręcznie cięte na kawałki zgodne z projektem. Są one później łączone ze sobą przy użyciu ołowianych ramek (tzw. dwuteowników), a ramki są scalane cyną.

Autorką projektów witraży do naszego kościoła jest Pani prof. nadzw. dr hab. Joanna Maria Walendzik-Stefańska związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wykonawcą witraży jest ksiądz Tadeusz Żurawski, salezjanin. Jest doświadczonym witrażystą z 50-letnim stażem. Wraz z żoną, spotkałem się z księdzem Żurawskim w jego pracowni w Łodzi. Wielką przyjemnością było poznać tajniki witrażowego rzemiosła, a także wysłuchać opowieści księdza Żurawskiego o niezwykłych losach jego życia.

Urodził się w 1935 r. Podczas II Wojny Światowej, w 1943 roku jako 8-letni chłopiec przeżył rzeź wołyńską, jednak Ukraińcy z band UPA zamordowali wielu członków jego rodziny. Jego ojciec został aresztowany przez radzieckie NKWD i wywieziony na Sybir. Mały Tadeusz wraz z bratem i matką w dramatycznych okolicznościach uciekli oprawcom, ale trafili do niemieckiego obozu pracy.

Śluby zakonne ks. Tadeusz złożył w 1953 roku, zaś święcenia kapłańskie przyjął 10 lat później. Ukończył studia filozoficzne, teologiczne i historię sztuki. Pracę witrażysty rozpoczął już jako ksiądz, w 1966 r.

W dorobku artystycznym ks. Żurawskiego jest też niezwykle egzotyczny epizod – pobyt na Samoa Zachodnim – archipelagu maleńkich wysp na Oceanie Spokojnym. Restaurował tam zabytkowe witraże. Gdy skończyło się szkło przywiezione z Polski, zbudował prymitywny piec z pustaków do wypalania szkła i w ten sposób dokończył swą pracę. W ostatnich latach wygrał walkę z chorobą nowotworową i nadal pracuje.

„W kompozycje barwnych szkiełek wkładam wiele serca. To moje hobby, moja pasja. Cieszę się z wytwarzania rzeczy pożytecznych. Cały zarobek z tej działalności gospodarczej (płacę podatki) przeznaczam na cele charytatywne i kościelne” – podsumowuje ks. Tadeusz.

Zarówno ks. Żurawski jak i Pani prof. Walendzik-Stefańska, uczestniczyli we mszy św. podczas której poświęcone zostały witraże i organy w naszym kościele.

W 2018 roku, w głosowaniu, parafianie wybrali 10 postaci polskich świętych do umieszczenia na witrażach naszego kościoła. W wyniku tej decyzji, kościelne okna ubarwiły sylwetki św. Jadwigi Królowej, św. Jana Pawła II, św. Stanisława Bpa, św. Andrzeja Boboli, św. Maksymiliana Kolbe, św. Faustyny Kowalskiej, św. Kingi, św. Brata Alberta, św. Stanisława Kostki, św. Urszuli Ledóchowskiej.

Z żoną ufundowaliśmy witraż przedstawiający św. Jana Pawła II, gdyż jest to postać nam niezwykle bliska. Podziwiam go za niezłomną walkę o dobro, za bezkompromisowe nauczanie o właściwej postawie chrześcijańskiej. Zawsze wskazywał dobro, a zło dobitnie piętnował. Nigdy nie rozmywał granicy między dobrem a złem. Bardzo dużo mu zawdzięczam, mam nadzieję, że dużo się od niego nauczyłem. Wielkim przeżyciem było uczestniczenie w mszach św. odprawianych przez św. Jana Pawła II podczas jego papieskich pielgrzymek do Polski. Bardzo się cieszę, że miałem też możliwość pielgrzymować do Watykanu i uczestniczyć w mszach św. beatyfikacji i kanonizacji św. Jana Pawła II.

Dwa lata temu, ufundowaliśmy z żoną do kościoła naszej parafii ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy – niech witraż św. Jana Pawła II też będzie darem pomocnym naszej parafii na długie lata i wyrazem naszej wdzięczności Bogu za ogrom łask otrzymanych przez naszą rodzinę.

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta