Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest już w kościele naszej parafii.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 r.

Wystrój kościoła Parafii pw. Św. Rafała Kalinowskiego na Klinach został ubogacony ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nowy obraz umieszczony został we wschodniej nawie, jako główny element przyszłego ołtarza bocznego. Uroczystego poświęcenia ikony dokonał ksiądz prof. Stanisław Mieszczak podczas mszy św. w I rocznicę konsekracji naszego kościoła.

Głównym przesłaniem ikony jest wskazanie przez Matkę Bożą, iż jej Syn, Jezus Chrystus jest drogą, prawdą i życiem.

Obraz wykonała artystka z Klin, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ceniona ikonopisarka, współpracująca z paryskim Muzeum w Luwrze – Pani Anna Crisanti. Ikona jest napisana tradycyjną metodą bizantyjską na topolowej desce z użyciem naturalnych pigmentów i złota.

Czyje postacie przedstawia ikona? Co oznaczają łacińskie litery umieszczone na obrazie? Jakie zagadki niesie historia ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy? Czemu ikonę pisze się, a nie maluje?

Komu i za co chcę podziękować?

Ikona przedstawia 4 postacie święte: Matkę Bożą, Dzieciątko Jezus oraz Archaniołów Michała i Gabriela. W centrum obrazu, łączą się dłonie Marii i Jezusa – tym gestem Maria wskazuje Syna Bożego jako Zbawiciela świata. Archaniołowie trzymają w rękach symbole męki krzyżowej Jezusa Chrystusa – jest to zapowiedź zbawienia świata poprzez śmierć na krzyżu. Ikona o wymiarach 194×85 cm jest oprawiona w drewniane (lipowe) ramy.

Na obrazie widnieją 4 łacińskie napisy. Są to skróty opisujące postacie znajdujące się na ikonie: MP-ΘΥ – Maryja – Matka Boga, IC-XC – Jezus Chrystus, ΟΡМ – Archanioł Michał, OΡГ – Archanioł Gabriel.

Historia pierwszej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP) owiana jest licznymi tajemnicami. Obraz powstał prawdopodobnie w klasztorze Hilmadar na świętej górze Atos lub na Krecie. Część historyków datuje napisanie ikony na IX wiek, a inni na wiek XV. Tak duża rozpiętość okresu powstania obrazu (aż 600 lat!) powoduje, że nie jest też pewne, kto jest autorem ikony – część historyków uważa, że był nim nieznany z imienia klasztorny mnich, a część badaczy, jako twórcę obrazu wskazuje bizantyjskiego malarza Lazarro.

W XV w. ikona trafiła z Krety do Rzymu, a w trakcie podróży morskiej, podczas sztormu, modlitwa podróżnych do cudownego wizerunku Matki Bożej, uchroniła statek przed zatonięciem. W wieku XVIII, obraz zaginął na kilkadziesiąt lat. Po odnalezieniu, w roku 1865 papież Pius IX powierzył ikonę MBNP ojcom Redemptorystom i polecił im: „Sprawcie, aby ten obraz poznano na całym świecie i aby się w nim rozmiłowano.” Obecnie, ikona MBNP jest najbardziej rozpowszechnionym obrazem Maryjnym na świecie.

Ikona to obraz na drewnie, ale ikon się nie maluje – ikony się pisze. Czemu? Ponieważ ikona, poprzez swoje bogactwo religijnych symboli, jest zapisem wielu prawd wiary chrześcijańskiej. Nie tylko przedstawia święte postacie, ale też opowiada o religii – ikonę można oglądnąć, ale można też przeczytać.

Ikona do kościoła pw. Św. Rafała Kalinowskiego jest wykonana tradycyjną techniką bizantyjską – na topolowej desce położono 12 warstw podkładu o XVI-wiecznej recepturze (tzw. lewkas czyli kreda wymieszana z klejem żelatynowym), a także używane są naturalne, tradycyjne pigmenty (ziemia oraz sproszkowane kamienie i metale wymieszane z żółtkiem i winem). Aureole i tło postaci będą wykonane ze złota.

Wspólnie z żoną, postanowiliśmy ufundować zakup ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy dla naszej parafii. Chcemy w ten sposób podziękować Panu Bogu i Matce Bożej za wszystkie otrzymane przez nas łaski. Niech ten cudowny obraz będzie też darem dla naszej parafii, którym pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli za miłe słowa i uczynki, których od wielu lat, ja i moja rodzina doświadczamy od Was – naszych przyjaciół, sąsiadów, znajomych, wszystkich mieszkańców Klin.

Dziękujemy!

W osobnym tekście „Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy – fotogaleria” prezentuję galerię zdjęć z przedstawionymi kolejnymi etapami tworzenia ikony.

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta