Fort 52 – rewitalizacja dobiega końca!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 r.

Inwestycja zostanie zakończona w połowie 2022 r. Wkrótce potem, do Fortu 52 przeprowadzi się Klub Kultury Kliny oraz Biblioteka Polskiej Piosenki. Przygotowana jest też sala na kawiarenkę.

Łączny koszt rewitalizacji fortowego zabytku położonego u zbiegu ulic Krygowskiego, Fortecznej i Borkowskiej, wynosi ok. 26 mln zł. Na tą kwotę składają się środki miejskie, unijne, ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz z budżetu Rady Dzielnicy X.

Rewitalizacja Fortu 52 została zainicjowana kilka lat temu przez Radę Dzielnicy X. Moim zamysłem jest, aby wraz z okolicznym parkiem, było to przyjazne, tętniące życiem, acz spokojne miejsce wypoczynku mieszkańców naszego osiedla.

Co już zostało zrobione, a co jeszcze przed nami?

Czemu rewitalizujemy fort?

W roku 2021 prowadzone są prace wykończeniowe wnętrz (malowanie, ułożenie posadzek, rozprowadzenie instalacji elektrycznej i tzw. biały montaż). Odnowiono też elewację fortu oraz oczyszczono fosę, z której wywieziono 300 ciężarówek śmieci nagromadzonych przez kilkadziesiąt lat! Postawiono stację transformatorową energii elektrycznej (tzw. stacji trafo). Na zakończenie prac, z kostki brukowej wykonana będzie nawierzchnia drogi dojazdowej i placu przy forcie.

W latach 2020 i 2019 zbudowano salę widowiskowo-konferencyjną (pomiędzy małym budynkiem strażnicy, tzw. kaponierą a koszarami), wewnątrz fortu oczyszczono i zakonserwowano ściany, rozprowadzono instalacje centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjną, zamontowano drzwi, okna i okiennice oraz położono podbudowę i utwardzono drogę wjazdową do fortu oraz parking przed koszarami. Odtworzono także fragmenty muru przeszkodowego (przy kaponierze północnej).

W 2017 r. wyremontowano stropy oraz wykonano nową poziomą izolację przeciwwilgociową. Wymieniono izolację fundamentów północnej ściany koszar. Skuto ścianki działowe zbudowane przez powojennych użytkowników fortu. Wokół budynku przebudowano kanalizację deszczową i doprowadzono przyłącza wody. Posprzątano wnętrza fortu – usunięte zostały 2 kontenery śmieci (głównie butelki, opony, materace).

W roku 2016 wyremontowane zostały dachy koszar i obu prochowni (budynków bocznych, przyległych do koszar od wschodu i zachodu). Całkowicie odnowiona została kaponiera – mały budynek stojący przy wjeździe na teren fortu.

Pieniądze na rewitalizację Fortu 52 pochodzą głównie z budżetu Miasta Krakowa oraz ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), a część dołożyliśmy z budżetu naszej Rady Dzielnicy X. W 2018 r. Urząd Marszałkowski przyznał dofinansowanie z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego z przeznaczeniem na Zachowanie Dziedzictwa Kulturowego w wysokości 5,5 mln zł na lata 2019 – 2021.

Powodów rewitalizacji fortu na naszym osiedlu jest kilka. Fort to bardzo dobre miejsce na działalność kulturalną oraz na tzw. małą gastronomię. Teren wokół fortu doskonale nadaje się na miejsce rodzinnych spacerów wśród zieleni – dlatego budujemy tam park. Na rewitalizację fortu, a więc obiektu zabytkowego, pozyskano dofinansowanie ze SKOZK i ze środków unijnych. W przypadku budowy nowego obiektu, cały ciężar finansowy spocząłby na budżecie miasta – to z pewnością opóźniłoby, a może nawet uniemożliwiłoby realizację naszych zamierzeń.

Bardzo istotny jest też fakt, iż rewitalizując fort, nie wydajemy ogromnych pieniędzy na kupienie działki pod wybudowanie miejskiego obiektu użyteczności publicznej (fort i okoliczne tereny są własnością miasta). Idealna jest również lokalizacja fortu – znajduje się w centrum Klin, w pobliżu największych osiedli: Mieczykowa, Pod Fortem i przy ul. Borkowskiej. Remont fortu to także ratowanie ciekawego zabytku (zbudowanego w latach 1885-86 dla wojsk austriackich), który w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat mocno podupadł.

Rewitalizację fortu rozpoczęliśmy od nawiązania współpracy z zespołem naukowym Politechniki Krakowskiej pod przewodnictwem Pana profesora Andrzeja Kadłuczki. Rewitalizacja Fortu oczywiście jest prowadzona w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

W trosce o dobrą przestrzeń publiczną, budujemy okoliczny park. Już uzyskaliśmy duży, ładny i zagospodarowany teren zielony, a wkrótce zakończymy budowę alejek dookoła całego fortu.

Serdecznie zapraszam Państwa do ponownych odwiedzin mojej strony internetowej – będę tu informować o postępach w rewitalizacji fortu, zamieściłem także fotogalerię z przebiegu prac remontowych.

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta