Chopin, kosmici i gwiazdy sportu na Klinach!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 r.

chopin lazienki krolewskieDźwięki pełne miłości do Polski i zachwytu nad pięknem naszego kraju – tak odbieram muzykę Fryderyka Chopina. Nie jestem znawcą jego twórczości, ale uwielbiam słuchać wirtuozów fortepianu wykonujących Chopinowskie polonezy, mazurki, etiudy, ballady…

Właśnie trwa XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Będąc na koncercie w warszawskiej Filharmonii Narodowej miałem przyjemność podziwiać nie tylko artystów z całego świata, ale też dorobek mieszkającego na Klinach, Pana prof. dr hab. Mieczysława Tomaszewskiego, uważanego za największy autorytet w dziedzinie wiedzy o Chopinie.

Nigdy nie grałem na jakimkolwiek instrumencie, zawsze wolałem grać w piłkę i jeździć na rowerze, a jednak muzyka Chopina fascynuje mnie od wczesnego dzieciństwa. Jako sześciolatek po raz pierwszy oglądałem fragmenty telewizyjnych transmisji (oczywiście czarno-białych, tylko nieliczni szczęściarze mieli wówczas kolorowe telewizory) z Konkursu Chopinowskiego. Rzecz jasna, nie była to moja inicjatywa, lecz zasługa mojej mamy, która zainteresowała mnie tym wydarzeniem i do dziś bardzo miło to wspominam.

Konkurs Chopinowski jest wspaniałą okazją do wysłuchania na żywo genialnych wykonań utworów naszego najsłynniejszego kompozytora – blisko 4 godzinny koncert 8 pianistów to wielka gratka dla miłośników muzyki Chopina. Podobnie jak 5 lat temu, podczas poprzedniej edycji Konkursu, tak i tym razem oczywiście nie zawiedliśmy się – to był wspaniały muzyczny wieczór. Udając się do sali koncertowej, w fojer filharmonii mijaliśmy stoisko Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Jakże miło było, zobaczyć na nim imponujące wydawnictwa autorstwa naszego sąsiada z Klin, Pana Profesora Tomaszewskiego. Jest on postacią niezwykłą – jego dorobek naukowy od kilkudziesięciu lat budzi uznanie i szacunek na całym świecie.

Profesor Mieczysław Tomaszewski to nie jedyna znamienita osoba związana z Klinami. Na naszym osiedlu mieszkał słynny pisarz Stanisław Lem (autor m.in. wielu powieści fantastyki naukowej, które przeszły do kanonu tego gatunku), a obecnie dorastają tu bardzo utalentowani młodzi sportowcy – mająca szansę na udział w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro wioślarka Maria Springwald (dwukrotna brązowa medalistka Mistrzostw Europy) oraz początkujący, ale też odnoszący międzynarodowe sukcesy karateka Mikołaj Fiertak. W listopadowym numerze „Dziesiątki”, oprócz bieżących spraw dot. Klin, sylwetki Profesora Tomaszewskiego oraz młodego karateki Mikołaja przybliży w obszernych tekstach, ceniony reporter prasowy Jakub Ciećkiewicz. Czasopismo, jak zawsze, będzie kolportowane na terenie Klinów – zapraszam do lektury.

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta