Nowe przedszkole samorządowe na Klinach jest już otwarte.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 r.

1 lutego 2017 r., nowe Przedszkole Samorządowe nr 41 w Krakowie (w zachodniej części Klin) zostało otwarte. W uroczystości otwarcia uczestniczył Pan Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa. Do kolorowej, nowoczesnej i przyjaznej placówki zostały przyjęte prawie wszystkie dzieci zgłoszone podczas naboru.

Budowa przedszkola przebiegła bardzo szybko – okazały obiekt powstał w ciągu roku. Oprócz pięknych sal, przedszkole posiada aulę, kuchnię, stołówkę, plac zabaw, parking i mnóstwo zieleni.

Oto sylwetka Pani dyrektor przedszkola:

Konkurs na stanowisko dyrektora nowego przedszkola wygrała Pani Małgorzata Opryszek – nauczycielka z kilkunastoletnim doświadczeniem. Ostatnio pracowała na stanowisku nauczyciela i dyrektora ds. pedagogicznych w Niepublicznym Przedszkolu i Niepublicznej Szkole Podstawowej „Zaczarowana Planeta” w Krakowie.

Osiągnęła liczne sukcesy wychowawcze i organizacyjne, m.in. przygotowując wakacyjne kolonie i wyjazdy w ramach ferii zimowych. W swym zawodowym dorobku zapisała prowadzenie dziecięcych zespołów muzycznych, organizację festynów i licznych konkursów. Pani Opryszek była zaangażowana także w działalność charytatywną, m.in. sprawowała funkcję opiekuna Szkolnego Koła Caritas oraz pracowała na rzecz osób uzależnionych i dzieci z rodzin patologicznych.

Sens swojej pracy, Pani dyrektor przedstawia następująco: „Praca z dziećmi i dla dzieci jest dla mnie pasją. Jest trudna i wymaga wielu poświęceń, ale daje mi wiele satysfakcji. Mam dużo energii i pomysł na funkcjonowanie nowego, powierzonego mi przedszkola.

Początkowo, nowa placówka miała być ulokowana na Ruczaju, ale przekonałem władze Krakowa, że lepszym rozwiązaniem, będzie wybudowanie przedszkola na Klinach. Powstało ono w zachodniej części naszego osiedla, ok. 100 metrów od skrzyżowania ulic Zawiłej, Kobierzyńskiej i Babińskiego, po lewej stronie ul. Babińskiego jadąc w kierunku Kobierzyna.

Dotychczas jedynym przedszkolem samorządowym na Klinach był mały budynek przy ul. Judyma (obok Szkoły Podstawowej nr 97) będący filią przedszkola w Opatkowicach. Zapotrzebowanie na przedszkole wśród mieszkańców naszego osiedla jest olbrzymie. Nowy budynek mieści 6 sal dla grup przedszkolaków, salę do zajęć ruchowych, aulę, kuchnię, stołówkę, szatnię, 2 salki do zajęć specjalistycznych (np. logopedycznych) oraz zaplecze socjalne i pomieszczenie administracyjne. Sala do zajęć ruchowych i aula są zaprojektowane w taki sposób, że w razie potrzeby przyjęcia do przedszkola zwiększonej liczby dzieci, można natychmiast przekształcić je w sale dla kolejnych 2 grup przedszkolaków. Na polu jest oczywiście plac zabaw i parking, a wokół mnóstwo zieleni.

Prace budowlane prowadziła ta sama firma, która wykonała projekt. To znacznie skróciło czas na formalności i przyspieszyło realizację całej inwestycji. Jest to efekt przeprowadzenia przetargu w formule „zaprojektuj i zbuduj”, który wygrał Zakład Usługowy Remontowo – Budowlany Jan Palej z Bochni.

Budowa przedszkola została sfinansowana z budżetu miasta, a koszt tej inwestycji wyniósł 6 000 000,00 zł. Za pomoc w pozyskaniu tych pieniędzy serdecznie dziękuję Panu Bogusławowi Kośmiderowi przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa, który znacząco zaangażował się w to przedsięwzięcie.

Informacje dot. funkcjonowania przedszkola można uzyskać pod numerem telefonu 12 395-75-01 (sekretariat przedszkola) oraz e-mailem na adres sprzedszkole41@gmail.com

Zapraszam także do obejrzenia fotogalerii poświęconej tej inwestycji.

Oprócz wybudowania przedszkola przy ul. Babińskiego planowana jest budowa kolejnej samorządowej placówki edukacyjnej na Klinach – nowej szkoły podstawowej przy ul. Bpa Albina Małysiaka. O tej następnej inwestycji na naszym osiedlu napisałem w tekście Budowa szkoły na Klinach. Serdecznie zapraszam Państwa do ponownych odwiedzin mojej strony internetowej – nadal będę tu informować o sprawach ważnych dla Klin.

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta