Nowy plac zabaw na Klinach przy lasku – trwa rozbudowa.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 r.

Rozpoczęły się prace budowlane ostatniej, III części nowego osiedlowego placu zabaw przy ul. Korpala. Obecnie przygotowywane są miejsca pod montaż nowych zabawek. Wkrótce ustawione będą: zjeżdżalnia, trzecia huśtawka, ruchome i stabilne równoważnie, druga karuzela, kołowrotek kosmonauty, zjazd strażacki, drabinka łukowa, kolejne ławki i stojaki na rowery oraz ogrodzenie. Prace wykonuje firma „Gajda – architektura krajobrazu” z Zabierzowa. Jest to ten sam wykonawca, który zamontował zabawki w ramach zeszłorocznych robót.

Plac zabaw powstaje zgodnie z moim pomysłem – wykorzystałem piękny lasek z obfitym starodrzewiem (9 rosnących tam dębów ma status pomników przyrody), by usytuować wiele zabawek pomiędzy drzewami.

W latach 2015–2016 zostały wykonane I i II etap tej inwestycji. Od wiosny br., dzieci na naszym osiedlu bawią się na imponujących i nowoczesnych urządzeniach: huśtawkach, karuzeli, linarium, wysokich ściankach i kostkach wspinaczkowych, bocianim gnieździe oraz szaleją na najdłuższym w Krakowie zjeździe linowym.

Jest to kolejna inwestycja na Klinach finansowana z dzielnicowego budżetu. Na mój wniosek, Rada Dzielnicy X przeznaczyła na to zadanie 700 000,00 zł na lata 2015–2017, a projekt nowego placu zabaw uwzględnia wszystkie moje pomysły.

Chcę, żeby plac zabaw na Klinach był ciekawy, zróżnicowany i by służył dzieciom w różnym wieku. Niech będzie wzorcem dla kolejnych takich obiektów.

Budowa osiedlowego placu zabaw przy ul. Korpala jest spełnieniem mojej obietnicy, którą złożyłem Państwu jesienią 2014 r. przed wyborami samorządowymi do Rady Dzielnicy X.

Parę lat temu został zlikwidowany plac zabaw położony przy lasku przy ul. Korpala. Powodem zamknięcia placu był zły stan techniczny urządzeń zabawowych, które po prostu się zużyły. Niestety przez kolejnych kilka lat plac zabaw nie został ponownie zbudowany. Trzeba pamiętać, że znajdował się on wówczas na terenie dzielnicy VIII. W 2014 roku, na mój wniosek poparty przez innych radnych dzielnicy X, mocą uchwały Rady Miasta Krakowa zostały zmienione granice pomiędzy dzielnicą VIII i naszą dzielnicą X. Po zmianie, całe Kliny należą do naszej dzielnicy X. Dzięki tej zmianie dzielnicowych granic, mogłem rozpocząć starania zmierzające do budowy placu zabaw w miejscu zlikwidowanego.

Najpierw obejrzałem projekt placu przygotowany jeszcze przez Radę Dzielnicy VIII. Niestety, delikatnie mówiąc, nie był on satysfakcjonujący – standardowe, mało ciekawe rozwiązania, a zabawki prawie wyłącznie dla maluchów. Postanowiłem wykorzystać z niego to co dobre, a całą resztę zaprojektować od nowa. Następnie zwiedziłem kilkanaście placów zabaw w całym Krakowie i przeglądnąłem kilka katalogów urządzeń zabawowych. Wybrałem to, co najciekawsze i pokazałem projektantowi – wyszły z tego aż 3 etapy. Warto zwrócić uwagę, że nowy projekt minimalnie podnosi cenę inwestycji (projekt kosztował rekordowo tanio: 3 300,00 zł), a wielokrotnie podnosi jakość przyszłego placu zabaw.

Potem pozyskałem pieniądze na realizację tej inwestycji. Przygotowałem projekty uchwał przeznaczających 700 000,00 zł (łącznie na lata 2015–2017) z budżetu Rady Dzielnicy X na budowę tego placu, przekonałem innych radnych i głosowania zakończyły się korzystnym wynikiem – uchwały zostały podjęte! W głosowaniach poparli mnie wszyscy pozostali radni dzielnicy X z Klin. Dodatkowo pozyskałem 60 000,00 zł z budżetu Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Zatem całkowity koszt utworzenia nowego placu zabaw na naszym osiedlu wynosi ok. 760 000,00 zł.

I etap został zbudowany w 2015 r. – to montaż najlepszych zabawek uwzględnionych w starym projekcie (huśtawki wagowe, karuzela i domek). Koszt ich zamontowania wyniósł 20 000 zł. Ale to tylko malutki fragment całego nowego placu.

II etap to mój pomysł dotyczący powiększenia placu zabaw – postanowiłem wykorzystać piękny lasek z obfitym starodrzewiem (9 rosnących tam dębów ma status pomników przyrody) i usytuować kilka kolejnych zabawek pomiędzy drzewami. W cieniu, pośród zieleni, zamontowanych zostało wiele fantastycznych urządzeń: duże linarium, wysokie ścianki i kostki wspinaczkowe, huśtawki kubełkowe dla maluchów i bocianie gniazdo oraz absolutny hit (twierdzę tak na podstawie obserwacji dzieci); zjazd linowy (tzw. tyrolka) i to z odbijakiem! Kto nie wie, niech zapyta dzieci, czemu odbijak jest taki ważny. Dzięki zagospodarowaniu lasku połowa placu zabaw będzie cały dzień zacieniona (bardzo cenne podczas letnich upałów), a nowy plac będzie dwukrotnie większy od starego. Koszt zrealizowania II etapu wyniósł 360 000,00 zł i został wybudowany w 2016 r.

III etap to montaż zabawek na terenie starego, zlikwidowanego placu zabaw – zjeżdżalnia, ruchome i stabilne równoważnie, druga karuzela, trzecia huśtawka, kołowrotek kosmonauty, zjazd strażacki, drabinka łukowa, kolejne ławki i stojaki na rowery oraz ogrodzenie. Koszt realizacji III etapu wynosi ok. 380 000,00 zł. Zostanie on wybudowany w 2017 roku.

Na Klinach powstał też drugi plac zabaw – Smoczy Skwer w Parku Maćka i Doroty. Napisałem o tym w tekście Plac zabaw Smoczy Skwer na Klinach – obiecałem i zrobiłem!” – jest dostępny w dziale aktualności. Obie te inwestycje są realizacją moich obietnic, złożonych Państwu jesienią 2014 roku, przed wyborami samorządowymi do Rady Dzielnicy X.

Serdecznie Państwa zapraszam do ponownego odwiedzenia mojej strony internetowej i śledzenia losów naszego osiedlowego placu zabaw.

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta