100 lat temu urodził się prof. Mieczysław Tomaszewski

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 r.

Był postacią niezwykłą. Na Klinach, wraz z żoną Wandą, spędził 16 ostatnich lat swego życia. Jego dorobek pozostanie z nami na zawsze.

Pan prof. Tomaszewski był wielką osobowością świata muzyki klasycznej. Uważany za najwybitniejszego znawcę twórczości Fryderyka Chopina. Był wspaniałym nauczycielem i badaczem muzyki, a także autorem 250 bardzo cennych publikacji, m.in. tłumaczonego na wiele języków, kompendium „Chopin – człowiek, dzieło, rezonans”.

Osiągnąwszy wiele sukcesów i ciesząc się międzynarodowym uznaniem, pozostał człowiekiem skromnym i przyjaznym. W 2012 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, a w roku 2017 został odznaczony Orderem Orła Białego – najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej nadawanym za znamienite zasługi dla ojczyzny.

Profesor Mieczysław Tomaszewski urodził się 17 listopada 1921 w Poznaniu. Po wybuchu II Wojny Światowej zgłosił się na ochotnika do wojska i uczestniczył w kampanii wrześniowej. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Został następnie wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był również członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Pracował też w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie, którego został redaktorem naczelnym, a następnie dyrektorem. Zainicjował utworzenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Należał do komitetu redakcyjnego wydawanych przez Instytut periodyków: półrocznika „Studia Chopinowskie” oraz rocznika „Chopin Review”.

W 2011 roku otrzymał tytuł honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie, a rok później został Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa. W 2017 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 14 stycznia 2019 r. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w kościele pw. św. Anny, słowa pożegnania wygłosił m.in. wicepremier, Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Obecni byli też przedstawiciele Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz władz Krakowa. Prof. Tomaszewski pochowany został w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

Dla uczczenia wybitnej postaci prof. Tomaszewskiego, od dnia śmierci do dnia pogrzebu, przed budynkami Urzędu Miasta Krakowa i spółek miejskich wisiały flagi biało-niebieskie z kirem.

Choć nie mogłem się równać wiedzą z Panem Profesorem Tomaszewskim, to łączyła mnie z nim wspólna pasja: dźwięki pełne miłości do Polski i zachwytu nad pięknem naszego kraju – tak odbieram muzykę Fryderyka Chopina. Nie jestem znawcą jego twórczości, ale uwielbiam słuchać wirtuozów fortepianu wykonujących Chopinowskie polonezy, mazurki, etiudy, ballady…

Będąc na koncertach podczas Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w warszawskiej Filharmonii Narodowej, miałem przyjemność podziwiać nie tylko artystów z całego świata, ale też dorobek mieszkającego na Klinach, Pana prof. Mieczysława Tomaszewskiego. W fojer filharmonii, mijając stoisko Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, jakże miło było, zobaczyć na nim imponujące wydawnictwa autorstwa naszego sąsiada z Klin. Ten dorobek Pana Profesora Tomaszewskiego pozostanie wśród nas na zawsze, tak samo jak muzyka Chopina.

Archiwalny tekst opublikowany w dzielnicowym czasopiśmie „Dziesiątka” (w wydaniu z listopada 2015 r., na str. 8) przedstawiający postać Pana profesora Mieczysława Tomaszewskiego jest dostępny tutaj: www.dzielnica10.krakow.pl/inne/gazetka/2015-4.pdf

Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 14 w Krakowie
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta