Stanisław Lem – nasz fantastyczny sąsiad!

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 r.

Stanislaw Lem pisarz 1998Żył na Klinach blisko 50 lat. Zamieszkał w domu przy ul. Narvik w 1958 roku. W miejscu dzisiejszego Parku Maćka i Doroty była wówczas łąka, a dookoła uprawiano zboże. Tutaj, w swym domu na Klinach, pisał genialne dzieła i gościł inne wspaniałe postacie ze świata sztuki. Jego książki przetłumaczono na 41 języków, w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Był czołowym pisarzem światowej literatury fantastyczno naukowej. Klub Kultury Kliny przez 2 dni będzie upamiętniać i przybliżać postać naszego byłego sąsiada. Wystawa fotograficzna, projekcje dwóch ekranizacji powieści Solaris i ciekawostka: dyktanda ortograficzne autorstwa Stanisława Lema dla dzieci i dla dorosłych – to tylko część weekendowych atrakcji.

Gorąco Państwa zapraszam na LemFest’2015 czyli weekend ze Stanisławem Lemem!

Stanisław Lem urodził się w 12 września 1921 roku we Lwowie. Podczas II Wojny Światowej współpracował z antyhitlerowskim ruchem oporu. Zaraz po zakończeniu wojny, w 1946 roku, wraz z rodziną wyjechał do Krakowa. W tym samym roku zadebiutował literacko, publikując nowelę pt. Człowiek z Marsa. Początkowo zamieszkał przy ul. Bonerowskiej, a po 12 latach przeprowadził się na Kliny. Lema odwiedzali na Klinach koledzy po artystycznym fachu – m.in. Sławomir Mrożek i Czesław Miłosz. W 1953 r. ożenił się z Barbarą (z domu Leśniak). Kolejne dziesięciolecia to okres wielu literackich sukcesów. Stanisław Lem szybko został uznany za światowej klasy, wybitnego twórcę gatunku science fiction. Zmarł 27 marca 2006 roku.

Jego twórczość wielokrotnie trafiała do kin – jedna z najsłynniejszych powieści Lema – Solaris, doczekała się już dwukrotnej ekranizacji. Za całokształt swej literackiej działalności otrzymał wiele odznaczeń i tytułów. Był doktorem honoris causa kilku uczelni, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu w Bielefeld. Otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Krakowa i został odznaczony Orderem Orła Białego. Wraz z profesorem Mieczysławem Tomaszewskim, powszechnie uznanym znawcą muzyki i życia Fryderyka Chopina, Stanisław Lem należy do najwybitniejszych postaci związanych z naszym osiedlem.

Warto przyjść w ten weekend do Klubu Kultury Kliny – do zobaczenia!

plakat lem

Konkurs fotograficzny z okazji 30-lecia Rad Dzielnic
Maciej Nazimek na FacebookuMaciej Nazimek na stronie Rady Dzielnicy X
Strona Rady Dzielnicy X
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta