Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach – remont postępuje i mamy pieniądze na kontynuowanie prac!

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 r.

13 mln zł na lata 2019-2021 – tę rekordowo wysoką sumę pieniędzy pozyskaliśmy na dokończenie rewitalizacji Fortu 52. Składają się na nią środki unijne, miejskie i ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Dzięki tak wysokiej kwocie, inwestycja powinna nabrać szybszego tempa.

Obecnie trwają kolejne prace rewitalizacyjne – wylano fundamenty i budowane są kanały wentylacyjne przyszłej, nowej sali widowiskowo-konferencyjnej.

Siedziba Klubu Kultury Kliny, kawiarenka i park – to główne cele rewitalizacji fortu i przyległego terenu. Chcemy, aby było to przyjazne, tętniące życiem, acz spokojne miejsce wypoczynku mieszkańców naszego osiedla.

Co już zostało zrobione, a co jeszcze przed nami?

Czemu rewitalizujemy fort? Jak zdobywamy pieniądze?

W 2017 r. w pomieszczeniach na parterze wyremontowano stropy oraz wykonano nową poziomą izolację przeciwwilgociową. Wymieniono izolację fundamentów północnej ściany koszar. Skuto ścianki działowe zbudowane przez powojennych użytkowników fortu. Wokół budynku przebudowano kanalizację deszczową i doprowadzono przyłącza wody. Posprzątano wnętrza fortu – usunięte zostały 2 kontenery śmieci (głównie butelki, opony, materace).

W roku 2016 wyremontowane zostały dachy koszar (budynku głównego, największego) i obu prochowni (budynków bocznych, przyległych do koszar od wschodu i zachodu). Całkowicie odnowiona została kaponiera – mały budynek stojący przy wjeździe na teren fortu.

Pieniądze na rewitalizację Fortu 52, od kilku lat pozyskujemy z budżetu miasta oraz ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), a część dołożyliśmy z budżetu naszej Rady Dzielnicy X. W 2018 r. Urząd Marszałkowski przyznał dofinansowanie z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego z przeznaczeniem na Zachowanie Dziedzictwa Kulturowego w wysokości 5,5 mln zł na lata 2019 – 2021. W budżecie miasta na rewitalizację Fortu 52 przeznaczono 5 mln zł (na lata 2019 – 2020), a ze SKOZK pozyskaliśmy 1,5 mln zł na rok 2019.

Powodów rewitalizacji fortu na naszym osiedlu jest kilka. Fort to bardzo dobre miejsce na działalność kulturalną oraz na tzw. małą gastronomię. Teren wokół fortu doskonale nadaje się na miejsce rodzinnych spacerów wśród zieleni. Na rewitalizację fortu, a więc obiektu zabytkowego, można pozyskać dofinansowanie ze SKOZK i ze środków unijnych. W przypadku budowy nowego obiektu, cały ciężar finansowy spocząłby na budżecie miasta – to z pewnością opóźniłoby, a może nawet uniemożliwiłoby realizację naszych zamierzeń.

Bardzo istotny jest też fakt, iż rewitalizując fort, nie wydajemy ogromnych pieniędzy na kupienie działki pod wybudowanie miejskiego obiektu użyteczności publicznej (fort i okoliczne tereny są własnością miasta). Idealna jest również lokalizacja fortu – znajduje się w centrum Klin, w pobliżu największych osiedli: Mieczykowa, Pod Fortem i przy ul. Borkowskiej. Remont fortu to także ratowanie ciekawego zabytku (zbudowanego w latach 1885-86 dla wojsk austriackich), który w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat mocno podupadł.

Rewitalizację fortu rozpoczęliśmy od nawiązania współpracy z zespołem naukowym Politechniki Krakowskiej pod przewodnictwem Pana profesora Andrzeja Kadłuczki. Oczywiście współpracujemy też z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Obecnie, oprócz kontynuowania remontu fortu, budujemy też okoliczny park. Więcej na ten temat napisałem w tekście Nowy park przy Forcie 52 – rozpoczynamy budowę. Już wkrótce zyskamy ładny i zagospodarowany teren zielony.

Serdecznie zapraszam Państwa do ponownych odwiedzin mojej strony internetowej – będę tu informować o postępach w rewitalizacji fortu, zamieściłem także fotogalerię z przebiegu prac remontowych.

Maciej Nazimek na Facebooku
Strona Rady Dzielnicy X
Maciej Nazimek na stronie Rady Dzielnicy X
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta