Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach – remont postępuje, więc lecimy i oglądamy!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 r.

Inwestycja nabrała szybkiego tempa, dobiega końca kolejny etap prac. Jest to możliwe dzięki pozyskaniu bardzo wysokiej sumy pieniędzy na dokończenie rewitalizacji fortu.

Rekordowe 7 mln zł na rok 2020 (13 mln zł łącznie na lata 2019-2021) to kwota, na którą składają się środki unijne, miejskie, ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz z budżetu Rady Dzielnicy X.

Siedziba Klubu Kultury Kliny, kawiarenka i park – to główne cele rewitalizacji fortu i przyległego terenu. Chcemy, aby wraz z okolicznym parkiem, było to przyjazne, tętniące życiem, acz spokojne miejsce wypoczynku mieszkańców naszego osiedla.

Co już zostało zrobione, a co jeszcze przed nami?

Czemu rewitalizujemy fort? Jak zdobywamy pieniądze?

Minuta nad i wewnątrz Fortu 52 – zapraszam do oglądnięcia filmu przedstawiającego postęp prac!

W latach 2020 i 2019:

  • zbudowano salę widowiskowo-konferencyjną (pomiędzy małym budynkiem strażnicy, tzw. kaponierą a koszarami),
  • wewnątrz fortu oczyszczono i zakonserwowano ściany,
  • rozprowadzono instalacje centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjną,
  • zamontowano drzwi i okna w koszarach (czyli w głównej, środkowej części budynku), a obecnie montowane są okiennice,
  • położono podbudowę i utwardzono drogę wjazdową do fortu oraz parking przed koszarami.

Oto film przedstawiający przebieg i efekty prac:

 

W 2017 r. wyremontowano stropy oraz wykonano nową poziomą izolację przeciwwilgociową. Wymieniono izolację fundamentów północnej ściany koszar. Skuto ścianki działowe zbudowane przez powojennych użytkowników fortu. Wokół budynku przebudowano kanalizację deszczową i doprowadzono przyłącza wody. Posprzątano wnętrza fortu – usunięte zostały 2 kontenery śmieci (głównie butelki, opony, materace).

W roku 2016 wyremontowane zostały dachy koszar i obu prochowni (budynków bocznych, przyległych do koszar od wschodu i zachodu). Całkowicie odnowiona została kaponiera – mały budynek stojący przy wjeździe na teren fortu.

W drugim półroczu 2020, ogłoszony zostanie przetarg na dokończenie rewitalizacji. W ramach ostatniego etapu robót, w latach 2021-22, wykonane będą następujące prace:

  • wykończenie wnętrz (malowanie, prace stolarskie, ułożenie posadzek, rozprowadzenie instalacji elektrycznej i tzw. biały montaż),
  • ułożenie z kostki nawierzchni drogi wjazdowej i parkingu,
  • postawienie stacji transformatorowej energii elektrycznej (tzw. stacji trafo),
  • uporządkowanie zieleni przy fosie.

Pieniądze na rewitalizację Fortu 52, od kilku lat pozyskujemy z budżetu miasta oraz ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), a część dołożyliśmy z budżetu naszej Rady Dzielnicy X. W 2018 r. Urząd Marszałkowski przyznał dofinansowanie z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego z przeznaczeniem na Zachowanie Dziedzictwa Kulturowego w wysokości 5,5 mln zł na lata 2019 – 2021. W budżecie miasta na rewitalizację Fortu 52 przeznaczono 5 mln zł (na lata 2019 – 2020), a ze SKOZK pozyskaliśmy 1,5 mln zł na rok 2019 i 1 mln na rok 2020.

Powodów rewitalizacji fortu na naszym osiedlu jest kilka. Fort to bardzo dobre miejsce na działalność kulturalną oraz na tzw. małą gastronomię. Teren wokół fortu doskonale nadaje się na miejsce rodzinnych spacerów wśród zieleni – dlatego budujemy tam park. Na rewitalizację fortu, a więc obiektu zabytkowego, można pozyskać dofinansowanie ze SKOZK i ze środków unijnych. W przypadku budowy nowego obiektu, cały ciężar finansowy spocząłby na budżecie miasta – to z pewnością opóźniłoby, a może nawet uniemożliwiłoby realizację naszych zamierzeń.

Bardzo istotny jest też fakt, iż rewitalizując fort, nie wydajemy ogromnych pieniędzy na kupienie działki pod wybudowanie miejskiego obiektu użyteczności publicznej (fort i okoliczne tereny są własnością miasta). Idealna jest również lokalizacja fortu – znajduje się w centrum Klin, w pobliżu największych osiedli: Mieczykowa, Pod Fortem i przy ul. Borkowskiej. Remont fortu to także ratowanie ciekawego zabytku (zbudowanego w latach 1885-86 dla wojsk austriackich), który w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat mocno podupadł.

Rewitalizację fortu rozpoczęliśmy od nawiązania współpracy z zespołem naukowym Politechniki Krakowskiej pod przewodnictwem Pana profesora Andrzeja Kadłuczki. Oczywiście współpracujemy też z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Od 2018 r., oprócz remontu fortu, budujemy też okoliczny park. Więcej na ten temat napisałem w tekście Powiększamy Park przy Forcie 52 – trwają prace projektowe II etapu. Już uzyskaliśmy ładny i zagospodarowany teren zielony, a wkrótce rozszerzymy jego obszar.

Serdecznie zapraszam Państwa do ponownych odwiedzin mojej strony internetowej – będę tu informować o postępach w rewitalizacji fortu, zamieściłem także fotogalerię z przebiegu prac remontowych.

Konkurs fotograficzny z okazji 30-lecia Rad Dzielnic
Maciej Nazimek na FacebookuMaciej Nazimek na stronie Rady Dzielnicy X
Strona Rady Dzielnicy X
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta