Powiększamy Park przy Forcie 52 – trwają prace projektowe II etapu.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 r.

Parkowe alejki, oświetlone i z wieloma ławkami, pośród uporządkowanej zieleni są już do Państwa dyspozycji. Nowymi alejkami możemy chodzić od os. Mieczykowa do skrzyżowania ulic Krygowskiego, Fortecznej i Borkowskiej. Nadeszła wiosna, więc serdecznie zapraszam Państwa do spacerów!

W najbliższych latach, park rozbudujemy dookoła fortu. W 2019 r. chcemy ukończyć wykonywany obecnie projekt całej pozostałej części parku oraz otrzymać pozwolenia konserwatorskie (z uwagi na bliskość Fortu 52) i budowlane. Zakupione zostaną też ławki, kosze i lampy do ustawienia w kolejnych fragmentach parku.

Park ma być miejscem odpoczynku wśród zadbanej roślinności, a także nową drogą dla pieszych idących do centrum Klin.

Którędy będą przebiegać nowe alejki? Ile to kosztuje i skąd mamy pieniądze?

Budowa parku, na mój wniosek, jest finansowana z budżetu Rady Dzielnicy X oraz pozyskujemy pieniądze od Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Łączny koszt utworzenia I części parku wyniósł prawie 600 000 zł. Na rok 2019 przeznaczyliśmy z dzielnicowego budżetu 80 000 zł, zaś na lata 2019 – 2020 pozyskaliśmy dofinansowanie ze SKOZK w wysokości ponad 200 000 zł.

Budowę zaczęliśmy od zachodniej części parku, gdyż jest to zarazem skrót dla pieszych udających się do centrum Klin. Aby uatrakcyjnić spacerowe trasy, planujemy zbudować nad fortową fosą kilka tarasów widokowych.

W 2018 roku zbudowaliśmy alejki spacerowe o dwóch rodzajach nawierzchni. Główny trakt pieszy posiada nawierzchnię betonową, zaś boczne alejki są wykonane z ubitego żwiru. Ustawione zostały ławki, kosze i lampy.

W 2019 r., oprócz prac projektowych i postępowań administracyjnych, kontynuowane będzie porządkowanie parkowej zieleni oraz nasadzona zostanie roślinność ozdobna. Kupione będą kolejne ławki, kosze i lampy.

Chcemy, aby park wraz ze zrewitalizowanym fortem był spokojnym, acz tętniącym życiem, miejscem rodzinnego wypoczynku, sąsiedzkich spotkań, miejscem integrującym naszą lokalną społeczność. O rewitalizacji fortu napisałem w tekście Rewitalizacja Fortu na Klinach, a zdjęcia przebiegu i efektów robót można oglądnąć w fotogalerii.

Poniższy projekt i prezentacja przedstawiają przebieg parkowych alejek w I części parku oraz wygląd ławek, latarni i pozostałego parkowego wyposażenia.

Prezentacja małej architektury – plik .pdf

Wstępna koncepcja projektowa przyszłych alejek w północnej, wschodniej i południowej częściach Parku przy Forcie 52

Przebieg zbudowanych w 2018 r. alejek w zachodniej części Parku przy Forcie 52

Maciej Nazimek na Facebooku
Strona Rady Dzielnicy X
Maciej Nazimek na stronie Rady Dzielnicy X
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta