Nowa szkoła – trwa nabór uczniów!

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 r.

Rozpoczęły się zapisy uczniów do Szkoły Podstawowej nr 14. Pierwszoklasistów można zgłosić do 31 marca br., dłużej potrwa nabór starszych uczniów. Procedury naborowe do nowej szkoły realizuje SP 97 przy ul. Judyma.

Wkrótce zostanie przeprowadzony Konkurs na stanowisko Dyrektora, a następnie nabór pracowników.

Pomimo panującej epidemii koronawirusa i mroźnej, śnieżnej zimy, prace budowlane nadal postępują bardzo sprawnie i zgodnie z planem. Cel jest oczywisty: chcemy, by szkoła rozpoczęła nauczanie 1 września br.!

Budowa szkoły podstawowej na Klinach rozpoczęła się w lipcu 2019 r. Jest to największa i najbardziej oczekiwana inwestycja na naszym osiedlu. Koszt powstania nowej szkoły wynosi 42,6 mln zł, środki finansowe pochodzą z budżetu Miasta Krakowa.

Oto spis ulic rejonu SP 14 oraz harmonogram szkolnych procedur i raport ze stanu prac budowlanych:

Do 31 marca br. można zapisywać dzieci do klasy pierwszej, a do 30 kwietnia br. można zgłaszać uczniów do klas starszych. Pierwszeństwo w naborze posiadają dzieci mieszkające w Obwodzie SP 14.

Obwód Szkoły Podstawowej nr 14 uwzględnia większość złożonych przeze mnie wniosków. Opracowałem je wspólnie z Panem radnym Andrzejem Łatką przewodniczącym Komisji Edukacji Rady Dzielnicy X. Ostateczny spis ulic wchodzących w skład obwodu SP 14 jest następujący:
ul. Anny Szwed-Śniadowskiej (od nr 39), ul. Anusi, ul. Arktyczna, ul. Babinicza, ul. Billewiczów, ul. Bpa Albina Małysiaka, ul. Braci Kiemliczów, ul. Butrymów, ul. Centkiewiczów, ul. Dęboroga, ul. Galaktyczna, ul. Kamieniecka, ul. Karola i Jerzego Drozdowskich, ul. Ketlinga, ul. Komuny Paryskiej (od nr 16), ul. Krymska, ul. Laudańska, ul. Michała Korpala, ul. Mieczykowa, ul. Pawła z Krosna, ul. Pod Dębami, ul. Pod Strugą, ul. Polarna, ul. Prof. Bolesława Wiktora Wicherkiewicza, ul. Prof. Bronisława Geremka, ul. Prof. Wojciecha Marii Bartla, ul. Prof. Zdzisława Czeppe, ul. Sidzińska (od nr 22), ul. Soroki, ul. Spacerowa (od nr 15), ul. Władysława Krygowskiego, ul. Zaporoska, ul. Zbaraska.

17 lutego br., Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o powołaniu nowej szkoły podstawowej do życia. Szkole nadano numer 14. Wkrótce będzie ogłoszony Konkurs na stanowisko Dyrektora. Na początku marca rozpocznie się nabór uczniów do nowej szkoły (SP14). Nabór zostanie przeprowadzony do wszystkich klas (I-VIII), ale klasa zostanie utworzona tylko w przypadku zgłoszenia się do niej minimum 20 dzieci. W oparciu o ilość przyjętych uczniów i utworzonych klas, zostanie ogłoszony nabór nauczycieli i pozostałych pracowników.

A co na placu robót?

Kontynuowane są prace wykończeniowe wnętrz budynku szkoły. Zakończono już kładzenie tynków cementowych i gładzi gipsowych (metodą natryskową). Obecnie trwa flizowanie łazienek i klatek schodowych, montaż sufitów podwieszanych oraz parapetów wewnętrznych. Wkrótce rozpocznie się malowanie i montaż podłóg. Na zewnątrz, docieplana jest elewacja budynku oraz rozpoczęto budowę boiska, chodników i dróg.

Wykonawcą prac jest firma Dombud z Katowic – zwycięzca przetargu na zaprojektowanie oraz zbudowanie szkoły. Zamówienie na wykonanie nowej szkoły podstawowej zostało zlecone w formule „Zaprojektuj i zbuduj”. Jest to system, który doskonale sprawdził się na Klinach przy budowie Przedszkola Samorządowego nr 41.

We wrześniu 2019 r. podpisany został akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę szkoły. Miałem przyjemność wziąć udział w tej uroczystości wspólnie z Panem prof. Jackiem Majchrowskim Prezydentem Miasta Krakowa, Panią Beatą Tracką-Samborską Dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie oraz z Panem Pawłem Chaleckim Vice Prezesem Dombudu Katowice.

Szkoła pomieści 600 uczniów w systemie nauki jednozmianowej. Nowa placówka posiadać będzie 24 sale lekcyjne (w tym 4 pracownie tematyczne – informatyczną, chemiczną, biologiczną, fizyczną) oraz kuchnię i jadalnię. Przy szkole będą się znajdować plac zabaw, duża hala sportowa i mała sala gimnastyczna oraz boisko, a także miejsca postojowe. W dalszej przyszłości, obok nowej szkoły, ma powstać kolejne przedszkole samorządowe.

Ponieważ pierwotnie na to zadanie w miejskim budżecie zarezerwowano za małą kwotę (20 mln zł), Rada Dzielnicy X, na mój wniosek, podjęła uchwałę skierowaną do władz Krakowa z prośbą o zwiększenie środków finansowych na budowę szkoły. Dodatkowe pieniądze zostały przyznane i możemy realizować tą priorytetową dla Klin inwestycję. Pieniądze pozyskane z budżetu miasta są zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019-2021.

Obiekt powstaje na obecnych łąkach pomiędzy pętlą autobusową przy ul. Bartla, a kościołem przy ul. Bpa Albina Małysiaka. Osobne budynki szkoły i przedszkola będą niższe niż byłby jeden budynek mieszczący obie te placówki. Dzięki temu, będą lepiej wkomponowane w charakter naszego osiedla.

Za nami są czasochłonne postępowania formalno – prawne. Bardzo ważna i korzystna dla Klin jest decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w lipcu 2017 r. odrzucił roszczenia osób prywatnych odnośnie własności działki, na której jest wybudowana szkoła. W lipcu 2019 r., Wydział Architektury Urzędu Miasta Krakowa wydał Pozwolenie na budowę szkoły.

Istniejąca na Klinach Szkoła Podstawowa nr 97 przy ul. Judyma pęka w szwach. Aby poprawić komfort funkcjonowania szkoły, z mojej inicjatywy, Rada Dzielnicy X zbudowała przy SP 97 największą w Krakowie szkolną bazę sportowo-rekreacyjną (4 boiska, 2 place zabaw, bieżnię ze skocznią) oraz zmodernizowaliśmy piwnice na dodatkowe pomieszczenia, m.in. na harcówkę. Nowe obiekty przy SP 97 można oglądnąć w fotogalerii.

Jednak nasze osiedle nadal się rozwija, szybko przybywa mieszkańców. Wielu z nich ma lub wkrótce będzie mieć dzieci. Nowa szkoła jest bardzo potrzebna, na pewno zapełni się uczniami – takie stanowisko prezentowałem w rozmowach z władzami Krakowa starając się o rozpoczęcie tej inwestycji.

Za pomoc w działaniach na rzecz budowy szkoły, serdecznie dziękuję Panu Bogusławowi Kośmiderowi Zastępcy Prezydenta Krakowa (w latach 2011-2018 Przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa). Więcej o działalności tego bardzo cenionego przeze mnie, krakowskiego samorządowca, można dowiedzieć się na www.kosmider.krakow.pl – uprzejmie polecam.

Co ciekawe, jest to już drugi początek budowy szkoły na naszym osiedlu. Kilka lat temu napisałem petycję do Prezydenta Krakowa i zbierałem podpisy mieszkańców Klin popierających pomysł wybudowania szkoły. Petycja była podpisywana w sklepach i w punktach usługowych, a także w kaplicy (kościoła wówczas jeszcze nie było) po mszach świętych. Ilość zebranych podpisów (ok. tysiąca) wskazywała na duże poparcie tego pomysłu. Uzbrojony w petycję i plany budowy wielu kolejnych bloków mieszkalnych, przekonałem władze Krakowa do budowy szkoły na Klinach. Ogłoszony został przetarg, wybrano zwycięską firmę, ale umowa na wykonanie projektu nie została zawarta – Urząd Miasta Krakowa wycofał się z budowy szkoły.

Tyle wspomnień, zaś patrząc w przyszłość, trzeba mieć świadomość, że czeka nas jeszcze ok. roku uciążliwości wynikających z prowadzenia prac budowlanych. Jest to jednak konieczna cena za zaspokojenie potrzeb edukacyjnych na naszym osiedlu. Oczywiście nadal będę doglądać tej sprawy – zarówno postępów prac jak i wpływu budowy na komfort życia okolicznych mieszkańców.

Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za zainteresowanie sprawą budowy nowej szkoły. Bardzo dobrze, że mieszkańcy aktywnie uczestniczą w życiu naszej społeczności.

Gorąco zapraszam Państwa do ponownych odwiedzin mojej strony internetowej – nadal będę tu informować o przebiegu prac budowlanych i przedstawiać filmy oraz zdjęcia z postępu robót.

Oto 53 sekundy nad budową – lecimy!

 

 

Wizualizacje nowej szkoły z halą sportową na Klinach:

 

Uchwała Rady Dzielnicy X w sprawie zwiększenie finansowania budowy szkoły na Klinach:

Koronawirus - informacje
Maciej Nazimek na FacebookuMaciej Nazimek na stronie Rady Dzielnicy X
Strona Rady Dzielnicy X
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta