Nowa szkoła – końcówka budowy, wkrótce nabór pracowników

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 r.

Trwa ostatni etap budowy Szkoły Podstawowej nr 14. Ostatnio zakończono montaż trybuny w dużej hali sportowej oraz zamontowano wszystkie drzwi wewnątrz budynku. Na terenie przyszkolnym zbudowano parking i kontynuowana jest budowa drogi dojazdowej. Malowane są sale lekcyjne, kładzione są wykładziny podłogowe i wykonywana jest elewacja budynku. Wkrótce rozpocznie się układanie parkietu z desek dębowych w obu salach sportowych i montaż trybun zewnętrznych przy boisku.

W naborze do naszej nowej podstawówki zostało zgłoszonych 435 dzieci, w tym 85 pierwszoklasistów. Przeprowadzony został konkurs na stanowisko dyrektora lecz nie został rozstrzygnięty. Kwestia obsady tego stanowiska ma być zakończona w najbliższych tygodniach. Na czerwiec i lipiec jest planowany nabór pozostałych pracowników szkoły.

Warto pamiętać, że pomimo panującej epidemii koronawirusa i mroźnej, śnieżnej zimy, prace budowlane przebiegły bardzo szybko. Cel, by szkoła rozpoczęła nauczanie 1 września br. zostanie osiągnięty!

Budowa szkoły podstawowej na Klinach rozpoczęła się w lipcu 2019 r. Jest to największa i najbardziej oczekiwana inwestycja na naszym osiedlu. Koszt powstania nowej szkoły wynosi 42,6 mln zł, środki finansowe pochodzą z budżetu Miasta Krakowa.

Bardzo istotną sprawą było utworzenie spisu ulic tworzących rejon SP 14. Obwód Szkoły Podstawowej nr 14 uwzględnia większość złożonych przeze mnie wniosków. Opracowałem je wspólnie z Panem radnym Andrzejem Łatką przewodniczącym Komisji Edukacji Rady Dzielnicy X. Ostateczny spis ulic wchodzących w skład obwodu SP 14 jest następujący:
ul. Anny Szwed-Śniadowskiej (od nr 39), ul. Anusi, ul. Arktyczna, ul. Babinicza, ul. Billewiczów, ul. Bpa Albina Małysiaka, ul. Braci Kiemliczów, ul. Butrymów, ul. Centkiewiczów, ul. Dęboroga, ul. Galaktyczna, ul. Kamieniecka, ul. Karola i Jerzego Drozdowskich, ul. Ketlinga, ul. Komuny Paryskiej (od nr 16), ul. Krymska, ul. Laudańska, ul. Michała Korpala, ul. Mieczykowa, ul. Pawła z Krosna, ul. Pod Dębami, ul. Pod Strugą, ul. Polarna, ul. Prof. Bolesława Wiktora Wicherkiewicza, ul. Prof. Bronisława Geremka, ul. Prof. Wojciecha Marii Bartla, ul. Prof. Zdzisława Czeppe, ul. Sidzińska (od nr 22), ul. Soroki, ul. Spacerowa (od nr 15), ul. Władysława Krygowskiego, ul. Zaporoska, ul. Zbaraska.

17 lutego br., Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o powołaniu Szkoły Podstawowej nr 14 do życia. Nowa podstawówka pomieści 600 uczniów w systemie nauki jednozmianowej. Placówka posiadać będzie 24 sale lekcyjne (w tym 4 pracownie tematyczne – informatyczną, chemiczną, biologiczną, fizyczną) oraz kuchnię i jadalnię. Przy szkole będą się znajdować plac zabaw, duża hala sportowa i mała sala gimnastyczna oraz boisko, a także miejsca postojowe. W dalszej przyszłości, obok nowej szkoły, ma powstać kolejne przedszkole samorządowe.

Ponieważ pierwotnie na to zadanie w miejskim budżecie zarezerwowano za małą kwotę (20 mln zł), Rada Dzielnicy X, na mój wniosek, podjęła uchwałę skierowaną do władz Krakowa z prośbą o zwiększenie środków finansowych na budowę szkoły. Dodatkowe pieniądze zostały przyznane i możemy realizować tą priorytetową dla Klin inwestycję. Pieniądze pozyskane z budżetu miasta są zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019-2021.

Obiekt powstaje na obecnych łąkach pomiędzy pętlą autobusową przy ul. Bartla, a kościołem przy ul. Bpa Albina Małysiaka.

Za nami są czasochłonne postępowania formalno – prawne. Bardzo ważna i korzystna dla Klin jest decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w lipcu 2017 r. odrzucił roszczenia osób prywatnych odnośnie własności działki, na której jest wybudowana szkoła. W lipcu 2019 r., Wydział Architektury Urzędu Miasta Krakowa wydał Pozwolenie na budowę szkoły.

We wrześniu 2019 r. podpisany został akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę szkoły. Miałem przyjemność wziąć udział w tej uroczystości wspólnie z Panem prof. Jackiem Majchrowskim Prezydentem Miasta Krakowa, Panią Beatą Tracką-Samborską Dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie oraz z Panem Pawłem Chaleckim Vice Prezesem Dombudu Katowice.

Wykonawcą prac jest firma Dombud z Katowic – zwycięzca przetargu na zaprojektowanie oraz zbudowanie szkoły. Zamówienie na wykonanie nowej szkoły podstawowej zostało zlecone w formule „Zaprojektuj i zbuduj”. Jest to system, który doskonale sprawdził się na Klinach przy budowie Przedszkola Samorządowego nr 41.

Istniejąca na Klinach Szkoła Podstawowa nr 97 przy ul. Judyma pęka w szwach. Aby poprawić komfort funkcjonowania szkoły, z mojej inicjatywy, Rada Dzielnicy X zbudowała przy SP 97 największą w Krakowie szkolną bazę sportowo-rekreacyjną (4 boiska, 2 place zabaw, bieżnię ze skocznią) oraz zmodernizowaliśmy piwnice na dodatkowe pomieszczenia, m.in. na harcówkę. Nowe obiekty przy SP 97 można oglądnąć w fotogalerii.

Jednak nasze osiedle nadal się rozwija, szybko przybywa mieszkańców. Wielu z nich ma lub wkrótce będzie mieć dzieci. Nowa szkoła jest bardzo potrzebna, na pewno zapełni się uczniami – takie stanowisko prezentowałem w rozmowach z władzami Krakowa starając się o rozpoczęcie tej inwestycji.

Za pomoc w działaniach na rzecz budowy szkoły, serdecznie dziękuję Panu Bogusławowi Kośmiderowi Zastępcy Prezydenta Krakowa (w latach 2011-2018 Przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa). Więcej o działalności tego bardzo cenionego przeze mnie, krakowskiego samorządowca, można dowiedzieć się na www.kosmider.krakow.pl – uprzejmie polecam.

Co ciekawe, jest to już drugi początek budowy szkoły na naszym osiedlu. Kilka lat temu napisałem petycję do Prezydenta Krakowa i zbierałem podpisy mieszkańców Klin popierających pomysł wybudowania szkoły. Petycja była podpisywana w sklepach i w punktach usługowych, a także w kaplicy (kościoła wówczas jeszcze nie było) po mszach świętych. Ilość zebranych podpisów (ok. tysiąca) wskazywała na duże poparcie tego pomysłu. Uzbrojony w petycję i plany budowy wielu kolejnych bloków mieszkalnych, przekonałem władze Krakowa do budowy szkoły na Klinach. Ogłoszony został przetarg, wybrano zwycięską firmę, ale umowa na wykonanie projektu nie została zawarta – Urząd Miasta Krakowa wycofał się z budowy szkoły.

Tyle wspomnień, teraz czas na ostatnie prace. Oczywiście nadal będę doglądać tej sprawy – zarówno postępów prac jak i wpływu budowy na komfort życia okolicznych mieszkańców.

Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za zainteresowanie sprawą budowy nowej szkoły. Bardzo dobrze, że mieszkańcy aktywnie uczestniczą w życiu naszej społeczności.

Gorąco zapraszam Państwa do ponownych odwiedzin mojej strony internetowej – nadal będę tu informować o przebiegu prac budowlanych i przedstawiać filmy oraz zdjęcia z postępu robót.

Oto 53 sekundy nad budową – lecimy!

 

 

Wizualizacje nowej szkoły z halą sportową na Klinach:

 

Uchwała Rady Dzielnicy X w sprawie zwiększenie finansowania budowy szkoły na Klinach:

Konkurs fotograficzny z okazji 30-lecia Rad Dzielnic
Koronawirus - informacje
Maciej Nazimek na FacebookuMaciej Nazimek na stronie Rady Dzielnicy X
Strona Rady Dzielnicy X
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta