Budowa szkoły – nadal sprawnie i bez opóźnień

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 r.

Budynek szkoły wraz z halą sportową został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. W ostatnich tygodniach wykonano pokrycie dachu oraz zamontowano okna i drzwi. Obecnie trwa montaż instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacji mechanicznej. Kładzione są wylewki cementowe.

Wkrótce wykonywana będzie elewacja budynku oraz zagospodarowanie terenu przy szkole (np. budowa boisk, chodników i dróg). Następnym etapem będą prace wykończeniowe wnętrz, m.in. malowanie, flizowanie, montaż podłóg.

Pomimo panującej epidemii koronawirusa, prace budowlane nadal postępują szybko i zgodnie z harmonogramem.

Budowa nowej szkoły podstawowej na Klinach rozpoczęła się w lipcu 2019 r. Jest to największa i najbardziej oczekiwana inwestycja na naszym osiedlu. Koszt powstania nowej szkoły wyniesie 42,6 mln zł, środki finansowe pochodzą z budżetu Miasta Krakowa.

Zapraszam do oglądnięcia zdjęć aktualnego stanu prac oraz archiwalnych materiałów od początku robót – zobacz jak postępuje budowa!

Wykonawcą prac jest firma Dombud z Katowic – zwycięzca przetargu na zaprojektowanie oraz zbudowanie szkoły. Zamówienie na wykonanie nowej szkoły podstawowej zostało zlecone w formule „Zaprojektuj i zbuduj”. Jest to system, który doskonale sprawdził się na Klinach przy budowie Przedszkola Samorządowego nr 41.

We wrześniu 2019 r. podpisany został akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę szkoły. Miałem przyjemność wziąć udział w tej uroczystości wspólnie z Panem prof. Jackiem Majchrowskim Prezydentem Miasta Krakowa, Panią Beatą Tracką-Samborską Dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie oraz z Panem Pawłem Chaleckim Vice Prezesem Dombudu Katowice.

Szkoła pomieści 600 uczniów w systemie nauki jednozmianowej. Nowa placówka posiadać będzie 24 sale lekcyjne (w tym 4 pracownie tematyczne – informatyczną, chemiczną, biologiczną, fizyczną) oraz kuchnię i jadalnię. Przy szkole będą się znajdować plac zabaw, duża hala sportowa i mała sala gimnastyczna oraz boisko, a także miejsca postojowe. W dalszej przyszłości, obok nowej szkoły, ma powstać kolejne przedszkole samorządowe.

Ponieważ pierwotnie na to zadanie w miejskim budżecie zarezerwowano za małą kwotę (20 mln zł), Rada Dzielnicy X, na mój wniosek, podjęła uchwałę skierowaną do władz Krakowa z prośbą o zwiększenie środków finansowych na budowę szkoły. Dodatkowe pieniądze zostały przyznane i możemy realizować tą priorytetową dla Klin inwestycję. Pieniądze pozyskane z budżetu miasta są zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019-2021.

Obiekt powstaje na obecnych łąkach pomiędzy pętlą autobusową przy ul. Bartla, a kościołem przy ul. Bpa Albina Małysiaka. Osobne budynki szkoły i przedszkola będą niższe niż byłby jeden budynek mieszczący obie te placówki. Dzięki temu, będą lepiej wkomponowane w charakter naszego osiedla.

Za nami są czasochłonne postępowania formalno – prawne. Bardzo ważna i korzystna dla Klin jest decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w lipcu 2017 r. odrzucił roszczenia osób prywatnych odnośnie własności działki, na której jest wybudowana szkoła. W lipcu 2019 r., Wydział Architektury Urzędu Miasta Krakowa wydał Pozwolenie na budowę szkoły.

Istniejąca na Klinach Szkoła Podstawowa nr 97 przy ul. Judyma pęka w szwach. Aby poprawić komfort funkcjonowania szkoły, z mojej inicjatywy, Rada Dzielnicy X zbudowała przy SP 97 największą w Krakowie szkolną bazę sportowo-rekreacyjną (4 boiska, 2 place zabaw, bieżnię ze skocznią) oraz zmodernizowaliśmy piwnice na dodatkowe pomieszczenia, m.in. na harcówkę. Nowe obiekty przy SP 97 można oglądnąć w fotogalerii.

Jednak nasze osiedle nadal się rozwija, szybko przybywa mieszkańców. Wielu z nich ma lub wkrótce będzie mieć dzieci. Nowa szkoła jest bardzo potrzebna, na pewno zapełni się uczniami – takie stanowisko prezentowałem w rozmowach z władzami Krakowa starając się o rozpoczęcie tej inwestycji.

Za pomoc w działaniach na rzecz budowy szkoły, serdecznie dziękuję Panu Bogusławowi Kośmiderowi Zastępcy Prezydenta Krakowa (w latach 2011-2018 Przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa). Więcej o działalności tego bardzo cenionego przeze mnie, krakowskiego samorządowca, można dowiedzieć się na www.kosmider.krakow.pl – uprzejmie polecam.

Co ciekawe, jest to już drugi początek budowy szkoły na naszym osiedlu. Kilka lat temu napisałem petycję do Prezydenta Krakowa i zbierałem podpisy mieszkańców Klin popierających pomysł wybudowania szkoły. Petycja była podpisywana w sklepach i w punktach usługowych, a także w kaplicy (kościoła wówczas jeszcze nie było) po mszach świętych. Ilość zebranych podpisów (ok. tysiąca) wskazywała na duże poparcie tego pomysłu. Uzbrojony w petycję i plany budowy wielu kolejnych bloków mieszkalnych, przekonałem władze Krakowa do budowy szkoły na Klinach. Ogłoszony został przetarg, wybrano zwycięską firmę, ale umowa na wykonanie projektu nie została zawarta – Urząd Miasta Krakowa wycofał się z budowy szkoły.

Tyle wspomnień, zaś patrząc w przyszłość, trzeba mieć świadomość, że czeka nas jeszcze ok. roku uciążliwości wynikających z prowadzenia prac budowlanych. Jest to jednak konieczna cena za zaspokojenie potrzeb edukacyjnych na naszym osiedlu. Oczywiście nadal będę doglądać tej sprawy – zarówno postępów prac jak i wpływu budowy na komfort życia okolicznych mieszkańców.

Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za zainteresowanie sprawą budowy nowej szkoły. Bardzo dobrze, że mieszkańcy aktywnie uczestniczą w życiu naszej społeczności.

Gorąco zapraszam Państwa do ponownych odwiedzin mojej strony internetowej – będę tu informować o przebiegu prac budowlanych i przedstawiać filmy oraz zdjęcia z postępu robót.

Oto 53 sekundy nad budową – lecimy!

 

 

Wizualizacje nowej szkoły z halą sportową na Klinach:

 

Uchwała Rady Dzielnicy X w sprawie zwiększenie finansowania budowy szkoły na Klinach:

Koronawirus - informacje
Maciej Nazimek na FacebookuMaciej Nazimek na stronie Rady Dzielnicy X
Strona Rady Dzielnicy X
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta