„Mieszkanie Plus” na Klinach – rozwój czy apokalipsa?

W najbliższych latach na naszym osiedlu: 10 000 nowych mieszkań, czyli 35 000 nowych sąsiadów. Nowe bloki, ale ponoć też nowe żłobki, przedszkola, szkoły, place zabaw i drogi. Rządowy program „Mieszkanie Plus” ma być realizowany na Klinach. Czy gigantyczna rozbudowa naszego osiedla będzie milowym krokiem naprzód czy totalną katastrofą?

Piękne, nowoczesne osiedle czy bezduszne blokowisko?

Nie wierzę w bajki, utopia zawsze kończy się tak samo – zatonięciem absurdalnych pomysłów, katastrofą, która może wiele zniszczyć.

Niestety, póki co, wszystko dzieje się bez naszego udziału, nawet bez naszej wiedzy. Czemu?

Kraków, mimo swoich problemów, stale przyciąga nowych mieszkańców. Od kilkuset lat nasze miasto się rozrasta. To normalny proces występujący na całym świecie. Oczywiście również Kliny podlegają zmianom. Nie uchronimy całych łąk, nie da się zatrzymać kolejnych budów. Jednak mamy prawo oczekiwać, by rozrost Klin był mądrym, uporządkowanym rozwojem, a nie niszczeniem przyjaznego charakteru naszego osiedla. Nie mam nic przeciwko nowym mieszkańcom na Klinach, nie chcę otoczyć naszego osiedla murem i zasiekami, ale chcę żyć tu godnie i cieszyć się miłą, spokojną atmosferą w dobrze zagospodarowanym otoczeniu.

Wielka ilość nowych mieszkańców oczywiście całkowicie zmieni nasze osiedle. 35 000 nowych mieszkańców, to nowe miasteczko skupione na malutkim obszarze. Skomasowanie, wręcz stłoczenie tak wielkiej ilości ludzi na skrawku ziemi, poskutkuje olbrzymimi korkami, problemami z bazą edukacyjną i rekreacyjną. Zapanuje powszechna anonimowość, skutkująca wzrostem przestępczości.

Oczywiście istnieje kolejne zagrożenie, iż to przedsięwzięcie nie zakończy się pomyślnie. Będziemy mieć ogromny problem, jeśli zostaną zbudowane bloki, ale bez osiedlowej infrastruktury (bo np. zmieni się rząd i skończą się pieniądze na dokończenie osiedla) albo po prostu zmienią się założenia dot. projektu „Mieszkanie Plus”.

Rada Dzielnicy X niestety nie jest informowana o tej sprawie. O wszystkim dowiedzieliśmy się z mediów. Dlatego wystąpiłem do Prezydenta Krakowa o udostępnienie informacji dot. tej inwestycji. O rozwoju sprawy będę informować.

Moje pismo do Prezydenta Miasta Krakowa z prośbą o udzielenie informacji odnośnie tej sprawy:

Maciej Nazimek na Facebooku
Strona Rady Dzielnicy X
Maciej Nazimek na stronie Rady Dzielnicy X
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta