„Mieszkanie Plus” na Klinach – rozwój czy apokalipsa? Jest odpowiedź inwestora – BGK Nieruchomosci.

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 r.

Odpowiedź na moje zapytanie, otrzymana od firmy BGK Nieruchomości, pozostawia wiele niewiadomych. Nadal nie znamy konkretów dotyczących planów budowy gigantycznego osiedla na Klinach. Aby uchronić Kliny przed wybudowaniem wielopiętrowych bloków i zagęszczeniem zabudowy, Rada Dzielnicy X podjęła uchwałę wnioskującą o pozostawienie zapisów obecnie obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który wydatnie ogranicza wysokość i gęstość lokalizacji budynków. Oczywiście nadal będę interesować się tym zagadnieniem.

Również moja wcześniejsza korespondencja z Prezydentem Krakowa na temat budowy w ramach programu Mieszkanie Plus na Klinach, nie rozwiewa obaw o przyszłość naszego osiedla. Potwierdziło się, że inwestycja nie będzie realizowana na działkach miejskich, ale to oczywiście nie wyklucza wybudowania blokowiska na terenach prywatnych.

W najbliższych latach na naszym osiedlu: 10 000 nowych mieszkań, czyli 35 000 nowych sąsiadów. Nowe bloki, ale ponoć też nowe żłobki, przedszkola, szkoły, place zabaw i drogi. Rządowy program „Mieszkanie Plus” ma być realizowany na Klinach. Czy gigantyczna rozbudowa naszego osiedla będzie milowym krokiem naprzód czy totalną katastrofą?

Niestety, póki co, wszystko dzieje się bez naszego udziału, nawet bez naszej wiedzy. Co odpowiedzieli BGK Nieruchomości oraz Prezydent Krakowa?

Kraków, mimo swoich problemów, stale przyciąga nowych mieszkańców. Od kilkuset lat nasze miasto się rozrasta. To normalny proces występujący na całym świecie. Oczywiście również Kliny podlegają zmianom. Nie uchronimy całych łąk, nie da się zatrzymać kolejnych budów. Jednak mamy prawo oczekiwać, by rozrost Klin był mądrym, uporządkowanym rozwojem, a nie niszczeniem przyjaznego charakteru naszego osiedla. Nie mam nic przeciwko nowym mieszkańcom na Klinach, nie chcę otoczyć naszego osiedla murem i zasiekami, ale chcę żyć tu godnie i cieszyć się miłą, spokojną atmosferą w dobrze zagospodarowanym otoczeniu.

Wielka ilość nowych mieszkańców oczywiście całkowicie zmieni nasze osiedle. 35 000 nowych mieszkańców, to nowe miasteczko skupione na malutkim obszarze. Skomasowanie, wręcz stłoczenie tak wielkiej ilości ludzi na skrawku ziemi, poskutkuje olbrzymimi korkami, problemami z bazą edukacyjną i rekreacyjną. Zapanuje powszechna anonimowość, skutkująca wzrostem przestępczości.

Oczywiście istnieje kolejne zagrożenie, iż to przedsięwzięcie nie zakończy się pomyślnie. Będziemy mieć ogromny problem, jeśli zostaną zbudowane bloki, ale bez osiedlowej infrastruktury (bo np. zmieni się rząd i skończą się pieniądze na dokończenie osiedla) albo po prostu zmienią się założenia dot. projektu „Mieszkanie Plus”.

Rada Dzielnicy X niestety nie jest informowana o tej sprawie. O wszystkim dowiedzieliśmy się z mediów. Dlatego wystąpiłem do BGK Nieruchomości oraz Prezydenta Krakowa o udostępnienie informacji dot. tej inwestycji. O rozwoju sprawy będę informować.

Moje pismo do BGK Nieruchomości z prośbą o udzielenie informacji odnośnie tej sprawy:

Odpowiedź BGK Nieruchomości na moje zapytanie:

Moje pismo do Prezydenta Miasta Krakowa z prośbą o udzielenie informacji odnośnie tej sprawy:

 

Odpowiedź Prezydenta Miasta Krakowa na moje zapytanie:

Maciej Nazimek na Facebooku
Strona Rady Dzielnicy X
Maciej Nazimek na stronie Rady Dzielnicy X
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta