Autobus linii nr 151/451 – koniec skandalu?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 r.

Dzieci nie mieszczące się w autobusach, rodzice uderzający głowami w sufit absurdalnie niskich pojazdów, drzwi autobusów otwierające się podczas jazdy pod naporem pasażerów – takie pseudo atrakcje towarzyszyły naszym dzieciom, uczniom SP 97 na Klinach i ich opiekunom wracającym ze szkoły autobusem nr 151/451.

Kilkadziesiąt pism, e-maili, rozmów telefonicznych i spotkań, publikacje prasowe, a nawet interwencja u Wiceprezydenta Krakowa i u Przewodniczącego Rady Miasta – prawie roczne starania, wręcz walka o duże autobusy na linii 151/451 w końcu przyniosły skutek.

Czemu tak wielkie zabiegi były konieczne w tak oczywistej sprawie? Czy to koniec udręki naszych dzieci? Czy możemy już być spokojni o ich bezpieczny powrót ze szkoły do domów?

Dlaczego skandal trwał tak długo i kto jest odpowiedzialny za lekceważenie pasażerów?

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie – to miejska instytucja odpowiedzialna m.in. za utrzymanie i remonty dróg, a także za funkcjonowanie Komunikacji Miejskiej w naszym mieście. Właśnie ZIKiT zamawia usługi przewozowe (w MPK i Mobillisie), ustala trasy, ilość i godziny kursów, organizuje rozkład jazdy.

Na piechotę w deszczu i głową w sufit!

Już rok temu, we wrześniu 2016 r. problem ze źle dobranym taborem autobusowym na linii 151/451 przybrał horrendalne rozmiary. Dzieci często nie mieściły się w autobusach i czekały na przystankach na kolejne kursy. Inni uczniowie nie wytrzymywali ścisku w autobusach i wysiadali po drodze, kontynuując powrót do domu na piechotę. Wysokie osoby dorosłe musiały podróżować stojąc pochylone, by nie uderzać głową w sufit pojazdu! Gdy na skutek przepełnienia, drzwi autobusu otwarły się podczas jazdy, MPK skierowało pojazd na badania techniczne, ale nadal przysyłano małe pojazdy.

Jak liczyć aby nie policzyć?

Oczywiście poinformowałem ZIKiT o problemie (choć ta instytucja sama powinna dostrzec nieprawidłowości), ale odzew był mizerny. Po wielu moich interwencjach oraz współpracującej ze mną Dyrekcji SP 97, ZIKiT przeprowadził liczenie pasażerów (aby sprawdzić czy autobusy są przepełnione). Kiedy? Oczywiście podczas zimowych ferii! Czy po to, by udowodnić, że w autobusach wcale nie ma zbyt wielu uczniów? Niechaj każdy z Państwa sam odpowie sobie na to pytanie.

W walce z absurdem do władz najwyższych.

Widząc, że dalsza rozmowa z ZIKiT-em nie ma sensu, zwróciłem się o pomoc do władz miasta. Przełom nastąpił w lutym br., podczas mojego spotkania z Panem Tadeuszem Trzmielem Wiceprezydentem Krakowa i Panem Bogusławem Kośmiderem Przewodniczącym Rady Miasta. Właśnie wtedy zapadła decyzja, iż w godzinach komunikacyjnego szczytu, linię nr 151/451 będą obsługiwać duże autobusy. Jednak właściwe pojazdy pojawiły się tylko w godzinach porannych. Powrót dzieci ze szkoły nadal odbywał się w skandalicznych warunkach.

Kolejne bitwy.

Wiosną i latem prowadziłem działania mające na celu wyegzekwowanie od ZIKiT-u wprowadzenie w życie rozwiązań ustalonych z władzami Krakowa. Kolejne pisma, e-maile, interpelacja radnego Kośmidera. Wreszcie pomyślne zakończenie sprawy – od początku obecnego roku szkolnego, linię 151/451 w godzinach szczytu porannego i popołudniowego obsługują duże pojazdy. Zwiększono też ilość kursów. Dzieci wygodnie i bezpiecznie mogą dojechać do szkoły i wrócić po lekcjach do domów.

Czy to już koniec skandalu?

Mam nadzieję, że problem został ostatecznie rozwiązany i że w godzinach szczytu małe autobusy już do nas nie powrócą. Aczkolwiek, kto wie co będzie, jeśli ZIKiT znowu policzy uczniów w drodze do szkoły, np. w Wigilię Bożego Narodzenia?

Wszystkim Państwu, którzy informowali mnie o sytuacji w autobusach nr 151/451 uprzejmie dziękuję i serdecznie zapraszam do zgłaszania wszystkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej na Klinach.

P.S.
Wkrótce zaprezentuję Państwu najnowsze informacje dot. nowej szkoły na Klinach. Zapraszam!

Ferie zimowe 2022 w Klubie Kliny
Maciej Nazimek na Facebooku
Karta Krakowska złóż wniosek i uzyskaj zniżki
Szkoła Podstawowa Nr 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela
Przedszkole nr 41
Klub Kultury Kliny
Rzymsko Katolicka Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego Kliny Zacisze
Drużyna Chrystusa
Kliny obronione! Dziękujemy za wsparcie
List radnych z Klin do mieszkańców
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa przeciw podziałowi Klin
Odpowiedź Sekretarza Miasta